Antrenorul Eden Hairi, dus cu ambulanța la spital înainte de meci

Handbal (m) / Divizia A, etapa a 20-a: HC BUZĂU - HC FARUL CONSTANȚA 22-22

Sport 20 Martie 2016 / 19:19 1271 accesări
Eden Hairi a suferit o criză de colecist

Derby-ul pentru locul 4 din Seria A a Diviziei A la handbal masculin, dintre HC Buzău și HC Farul Constanța, desfășurat duminică, în etapa a 20-a, a adus momente de panică în tabăra grupării de pe litoral. Cu doar câteva minute înainte debutului partidei, antrenorul Eden Hairi a acuzat o stare de leșin, coroborată cu transpirație rece și o lipsă de forță, iar colegii săi au chemat de urgență ambulanța, temându-se de un eventual preinfarct. Tehnicianul în vârstă de 47 de ani a fost dus de urgență la un spital din Buzău, unde medicii i-au făcut o serie de analize, în urma cărora s-a decis că a fost vorba de o criză de colecist. Drept urmare, au decis ca Eden Hairi să fie externat în cursul serii și să revină la Constanța. „Eram moale, transpirația era rece și ne-am speriat. A durat câteva minute până să vină ambulanța și ne-am temut că este vorba de un preinfarct, dar se pare că nu-i așa”, a spus președintele grupării de pe litoral, Nurhan Ali. „Sunt bine”, a transmis Hairi de pe patul de spital.

Marcați de situație, jucătorii de la HC Farul au fost aproape de o înfrângere, dar au revenit spectaculos și au obținut un rezultat de egalitate extrem de important, scor 22-22 (11-9). Jocul a fost echilibrat în prima repriză, dar gazdele au dominat clar după pauză, distanțându-se la șapte goluri. Finalul le-a aparținut constănțenilor, care au recuperat senzațional și au reușit să obțină un punct mare în lupta pentru locul 4. Pentru formația de pe litoral au marcat: Savu 6g, C. Ion 6g, Stankovic 6g, Loghin 3g și Cârchea 1g.

Cealaltă formație aflată „în cărți” pentru locul 4, Poli Unistil Iași, a trecut pe teren propriu, scor 35-31, de CSM București II și are 36 de puncte, în timp ce HC Buzău a acumulat 37 de puncte, iar HC Farul - doar 34 de puncte.