Argentina, ținută în șah de codașa Venezuela!

Fotbal / Preliminariile CM 2018

Sport 07 Septembrie 2016 / 17:27 348 accesări
Otamendi a salvat un punct pentru Argentina în meciul de la Merida cu Venezuela

Brazilia a învins marți reprezentativa similară a Columbiei, scor 2-1, în cel mai atractiv meci disputat în preliminariile pentru Campionatul Mondial de fotbal din 2018, Zona Sud-Americană, etapa a 8-a. Miranda, fundaşul echipei Internazionale Milano, a deschis scorul pentru Brazilia la doar un minut şi 20 de secunde de la startul partidei, cu capul, după un corner executat la prima bară de către Neymar. Tot un fundaş brazilian a marcat şi cel de-al doilea gol al întâlnirii, însă în propria poartă. Columbianul James Rodriguez a centrat de la aproximativ 35 de metri, dintr-o lovitură liberă, iar Marquinhos a reluat nefericit cu capul, pe lângă propriul portar! După pasa decisivă de la primul gol, Neymar a adus victoria Braziliei în minutul 74, după ce a pătruns în careu şi a plasat mingea cu stângul în colţul lung al porții adverse.

Au evoluat formațiile: Brazilia (selecţioner Tite): Alisson - Dani Alves, Marquinhos, Miranda, Marcelo - Paulinho (71 Giuliano), Casemiro, Augusto - Willian (66 Coutinho), Gabriel Jesus (86 Taison), Neymar; Columbia (selecţioner Jose Pekerman): Ospina - Medina, J. Murillo, O. Murillo, Diaz - Barrios, Sanchez - James Rodriguez, Torres (52 Cuadrado), Muriel (82 Moreno) - Bacca (72 R. Martinez).

În alte meciuri jucate marți, Argentina, fără Messi, Higuain și Aguero, a remizat pe terenul celei mai slabe echipe din calificări, 2-2 cu Venezuela, iar Uruguay a trecut cu 4-0 pe teren propriu de Paraguay şi a urcat pe primul loc al clasamentului.

Iată rezultatele înregistrate:

Uruguay - Paraguay 4-0 (Cavani 18, 55, Cr. Rodriguez 42, L. Suarez 45-penalty)

Chile - Bolivia 0-0

Venezuela - Argentina 2-2 (Juanpi 35, J. Martinez 53 / Pratto 58, Otamendi 83)

Brazilia - Columbia 2-1 (Miranda 2, Neymar 74 / Marquinhos 36-autogol)

Peru - Ecuador 2-1 (Cueva 20-penalty, Tapia 78 / Achilier 31).

Clasament: 1. Uruguay 16 puncte; 2. Brazilia 15p; 3. Argentina 15p; 4. Columbia 13p; 5. Ecuador 13p; 6. Paraguay 12p; 7. Chile 11p; 8. Bolivia 7p; 9. Peru 7p; 10. Venezuela 2p. Echipele clasate pe primele patru locuri se vor califica direct la turneul final din Rusia, iar ocupanta poziţiei a cincea va juca un meci de baraj cu reprezentanta Oceaniei.