Messi a marcat la revenirea în echipa naţională

Fotbal / Preliminariile CM 2018

Sport 02 Septembrie 2016 / 19:26 599 accesări
Un fan argentinian a intrat pe teren și a pupat ghetele lui Messi!

Atacantul Lionel Messi a marcat la revenirea în echipa naţională, iar Argentina a învins joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), reprezentativa Uruguayului, în etapa a VII-a a preliminariilor zonei sud-americane pentru Campionatul Mondial din 2018. Messi, care îşi anunţase retragerea după finala Copei America, pierdută la sfârşitul lunii iunie, a revenit asupra deciziei la mijlocul lunii august și a înscris unicul gol al meciului, în minutul 43. Gazdele l-au avut pe Dybala eliminat, în minutul 45+1. Messi a marcat al 56-lea gol sub tricoul echipei „albiceleste” la primul meci cu Edgardo Bauza selecționer. Bauza nu a putut conta în acest meci pe Higuain, Aguero și Pastore.

Au evoluat formațiile: Argentina (selecţioner Edgardo Bauza): Romero - Funes Mori, Otamendi, Más, Zabaleta - Mascherano, Biglia - Di María (85 Gaitán), Messi, Dybala - Pratto (71 Allario); Uruguay (selecţioner Oscar Tabarez): Muslera - Fucile (87 Rolan), Gimenez, Godin, Silva - Arevalo, Sanchez (70 Ramirez), Corujo, Lodeiro (60 Rodriguez) - Cavani, Suarez.

Alte rezultate:

Bolivia - Peru 2-0 (Escobar 38, Raldes 88)

Columbia - Venezuela 2-0 (J. Rodriguez 42, M. Torres 81). Columbia a ratat două penalty-uri, prin Bacca (81) şi Rodriguez (90+4). Cartonașe roșii: Wilker Angel (80) și Rolf Feltscher (90+2), ambii din Venezuela.

Ecuador - Brazilia 0-3 (Neymar 72-penalty, Gabriel Jesus 87, 90+2). Cartonaş roşu: Paredes (Ecuador / 76).

Paraguay - Chile 2-1 (O. Romero 6, Da Silva 9 / Vidal 36). Cartonaş roşu: Medel (Chile / 90+3).

Clasament: 1. Argentina 14 puncte; 2. Uruguay 13 puncte; 3. Columbia 13 puncte; 4. Ecuador 13 puncte; 5. Brazilia 12 puncte; 6. Paraguay 12 puncte; 7. Chile 10 puncte; 8. Bolivia 6 puncte; 9. Peru 4 puncte; 10. Venezuela 1 punct. Echipele clasate pe primele patru locuri se vor califica direct la turneul final din Rusia, iar ocupanta poziţiei a cincea va juca un meci de baraj cu reprezentanta Oceaniei.