ASA Tg. Mureș şi Dinamo Bucureşti, primele semifinaliste în Cupa României

Fotbal / Cupa României, sferturi de finală

Sport 15 Decembrie 2015 / 22:52 1061 accesări

Câştigătoarea Supercupei României, ASA Târgu Mureş s-a calificat, marţi seară, în semifinalele Cupei României-Timişoreana, după ce a eliminat, în deplasare, pe ACS Poli Timişoara, 7-6 la loviturile de departajare. După 120 de minute de joc scorul a fost egal, 1-1, timişorenii deschizând scorul şi ratând în minutul 37 o lovitură de la 11 metri. Mai mult, ASA a jucat cu un om mai puţin în cele două reprize de prelungiri, după ce Brandan a primit cartonaşul roşu în minutul 90+3. La loviturile de departajare, pentru ASA au marcat Ivan Gonzalez, Gorobsov, Velayos, Borza, Romario, Balic şi Manolov, iar pentru ACS Poli au înscris Elek, Curtean, Llorente, Sarmov, Melinte şi Popescu. Singurul jucător care a ratat a fost Artean. Tot marţi seară, la Bucureşti, Dinamo a trecut de liderul Ligii 1, Astra Giurgiu, într-un final incandescent. Astra a egalat în primul minut al prelungirilor şi toată lumea se gândea la cele două reprize de prelungiri. Dar Dinamo a dat lovitura la ultima acţiune de atac, prin Palic, şi “câinii roşii” continuă lupta pentru câştigarea trofeului, norocul lui Mircea Rednic din acest sezon, cu încăun gol înscris în final, fiind providenţial. Cu 20 de minute înaintea finalului partidei, antrenorul Astrei, Marius Şumudică, s-a simţit rău şi a plecat la spital, scăpând astfel de palpitaţiile din finalul meciului.

Rezultate: ACS Poli Timișoara - ASA Tg. Mureș 1-1 - după prelungiri, 6-7 la loviturile de departajare și Dinamo București - Astra Giurgiu 2-1 (Gnohere 16, Palic 90+4 / G. Enache 90+1).

Miercuri, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1 și Dolce Sport 1), este programată partida CSMS Iași - CFR Cluj, iar joi, de la ora 20.30 (în direct la Pro TV, Digi Sport 1 și Dolce Sport 1), se va disputa ultimul meci din sferturi, FC Viitorul - FC Steaua București.