Astra a remizat cu FC Copenhaga

Fotbal / UEFA Champions League, turul al treilea preliminar, manşa tur

Sport 27 Iulie 2016 / 23:49 503 accesări
Antrenorul Marius Şumudică nu a stat pe bancă în meciul de la Giurgiu

Campioana României, Astra Giurgiu, nu a putut obţine o victorie, miercuri seară, pe teren propriu, în turul al treilea preliminar din UEFA Champions League, manşa tur. În duelul cu FC Copenhaga, pe traseul campioanelor, Astra Giurgiu s-a mulţumit cu o remiză, scor 1-1, rezultat obţinut şi de FC Steaua Bucureşti, marţi seară, în deplasare, la Praga. În meciul de la Giurgiu, Silviu Lung jr. a fost la post în min. 2 şi 10, Delaney a irosit încă o ocazie în min. 26 pentru oaspeţi, dar la pauză Astra a intrat în avantaj la cabine, scor 1-0, graţie golului marcat de Filipe Teixeira, în min. 7. Din păcate, danezii au reuşit egalarea în repriza a doua, prin Delaney, în min. 64, iar misiunea echipei din Giurgiu în meciul retur, care va avea loc săptămâna viitoare, miercuri, 3 august, de la ora 20.45, la Copenhaga, va fi dificilă.

Au evoluat pentru Astra: S. Lung jr. - Vangjeli, Geraldo Alves, Fabricio, Junior Morais (cpt.) - Boudjemaa (60 Săpunaru), Takayuki Seto (72 De Amorim), Lovin, Boldrin, Filipe Teixeira - D. Niculae (90+2 D. Florea II).

Rezultatele din celelalte meciuri disputate miercuri seară în Liga Campionilor, al treilea tur preliminar, manşa tur - traseul campioanelor: FC Astana - Celtic Glasgow 1-1 (Logvinenko 19 / Griffiths 78), Rosenborg Trondheim - APOEL Nicosia 2-1 (Gytkjaer 23, Skjelvik 45+1 / Efrem 67), Trenčín - Legia Varşovia 0-1 (N. Nikolić 69), Olympiacos Pireu - Hapoel Beer-Sheva 0-0; traseul non-campioanelor: Fenerbahçe Istanbul - AS Monaco 2-1 (Emenike 39, 61 / Radamel Falcao 42).