Remiză importantă pentru stelişti la Praga

Fotbal / UEFA Champions League, turul al treilea preliminar, manşa tur

Sport 26 Iulie 2016 / 23:41 566 accesări
Stelistul Nicolae Stanciu a reuşit un eurogol în partida de la Praga

Prima manşă a turului al treilea preliminar din UEFA Champions League a consemnat, marţi seară, la Praga, în duelul dintre echipa locală Sparta şi FC Steaua Bucureşti, un rezultat de egalitate, scor 1-1, care permite vicecampioanei României să aştepte cu încredere întâlnirea retur, la finalul căreia FCSB poate face pasul cel puţin în grupele... UEFA Europa League.

Prima repriză a confruntării de la Praga fost una cu multe ocazii de gol la ambele porţi, cele mai importante fiind irosite de N. Stanciu (min. 3), Dočkal (min. 4), Lafata (min. 30) şi N. Stanciu (min. 31), iar arbitrul german Daniel Siebert a refuzat Stelei un penalty în min. 32, după ce Momčilović a fost obstrucţionat în careu. Deschiderea scorului s-a produs în min. 35, atunci când Šural a înscris cu o lovitură de cap după un corner executat de Dočkal. Gazdele au forţat marcarea celui de-al doilea gol până la pauză, dar steliştii au scăpat cu faţa curată. În repriza a doua, Golubović (min. 49) şi N. Stanciu (min. 65) au fost aproape de egalare, iar golul mult aşteptat de suporterii români a venit în min. 75. Nicolae Stanciu a obţinut o lovitură liberă de la marginea careului şi tot mijlocaşul stelist a executat magistral, reuşind un eurogol care oferă Stelei prima şansă la calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.

„Cred că de la meci la meci jucătorii vor fi mai pregătiţi şi mai experimentaţi. Consider că toţi jucătorii au evoluat, din punct de vedere tactic, foarte bine. Este un rezultat care ne dă speranţe”, a declarat antrenorul Laurenţiu Reghecampf, care a folosit la Praga următorii jucători: Niţă - G. Enache, Tamaş, Toşca, Momčilović - N. Stanciu, Pintilii (cpt.), Vl. Achim (89 D. Popescu), Aganovic (62 Muniru) - Tudorie (55 Adi Popa), Golubović. Meciul retur este programat săptămâna viitoare, miercuri, 3 august, de la ora 20.45, la Bucureşti, pe Arena Naţională.

Celelalte rezultate din partidele disputate marţi seară în Liga Campionilor - traseul campioanelor: BATE Borisov - Dundalk 1-0 (Gordeichuk 70), Ludogorets Razgrad - Steaua Roşie Belgrad 2-2 (Jonathan Cafú 43, Keșerü 76 / Katai 48, Kanga 66), Partizani Tirana - FC Salzburg 0-1 (Jonathan Soriano 70-pen.), Viktoria Plzen - Qarabag FK 0-0, Dinamo Zagreb - Dinamo Tbilisi 2-0 (Soudani 39, Ćorić 42), Shakhtar Donetsk - Young Boys Berna 2-0 (Bernard 27, Seleznyov 75); traseul non-campioanelor: FC Rostov - Anderlecht Bruxelles 2-2 (Ezatolahi 16, Poloz 60-pen. / Hanni 3, Tielemans 52), Ajax Amsterdam - PAOK Salonic 1-1 (Dolberg 58 / Djalma Campos 27).

MIERCURI SEARĂ, DE LA ORA 20.30, LA GIURGIU, ASTRA ÎNTÂLNEŞTE PE FC COPENHAGA

Programul meciurilor de miercuri seară din Liga Campionilor, manşa tur - traseul campioanelor - ora 17.00: FC Astana - Celtic Glasgow; ora 20.15: Rosenborg Trondheim - APOEL Nicosia; ora 20.30: ASTRA GIURGIU - FC COPENHAGA (în direct la Digi Sport 1); ora 21.30: Trenčín - Legia Varşovia; ora 21.45: Olympiacos Pireu - Hapoel Beer-Sheva; traseul non-campioanelor - ora 21.30: Fenerbahçe Istanbul - AS Monaco.