Atlético Madrid va lupta pentru trofeul Ligii Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manșa retur: BAYERN MUNCHEN - ATLETICO MADRID 2-1

Sport 03 Mai 2016 / 23:54 845 accesări
Portarul sloven Jan Oblak a fost decisiv pentru Atlético Madrid în obţinerea calificării prin intervenţiile sale (sursa foto: Facebook UEFA Champions League)

Confruntare încinsă la maximum marţi seară, pe „Fußball Arena” din München, în manşa retur a semifinalei Ligii Campionilor la fotbal, între Bayern München şi Atlético Madrid. La finalul unui duel în care fiecare echipă a luptat până la sacrificiu pentru obţinerea calificării în ultimul act, Atlético Madrid a ieşit învingătoare, cu toate că a pierdut meciul retur, golul marcat în deplasare fiind decisiv. În minutul 31, Xabi Alonso a fructificat o lovitură liberă de la marginea careului şi reduta lui Atlético a cedat pentru prima oară. Momentul psihologic al partidei l-am consemnat în minutul 34, atunci când portarul Jan Oblak a respins mingea şutată din penalty de Thomas Müller şi Bayern a ratat şansa de a se desprinde la 2-0. Egalarea a venit în minutul 54 în urma unui contraatac şcoală, Griezmann fructificând pasa lui Fernando Torres. Bayern a preluat din nou conducerea în minutul 74, prin golul lui Robert Lewandowski, însă până la final tabela de marcaj nu s-a mai modificat. În minutul 84 a fost rândul lui Neuer să apere o lovitură de la 11 metri executată de Fernando Torres, iar asediul lui Bayern din ultimele minute nu a adus şi mult aşteptatul gol al calificării în marea finală pentru echipa germană.
Rezultat final: Bayern München - Atlético Madrid 2-1 (Xabi Alonso 31, Robert Lewandowski 74 / Griezmann 54) - în tur: 0-1.
Au evoluat următoarele formaţii - Bayern München (antrenor Josep Guardiola): Neuer - Lahm (cpt.), J. Boateng, Javi Martínez, Alaba - Xabi Alonso - Douglas Costa (73 Coman), T. Müller, Vidal, Ribéry - R. Lewandowski; Atlético Madrid (antrenor Diego Simeone): Oblak - Juanfran, Godín, Giménez, Filipe Luís - Saúl Ñíguez, Gabi (cpt.), Augusto Fernández (46 Carrasco), Koke (90+3 Savić) - Griezmann (82 Partey), F. Torres. Cartonaşe galbene: Javi Martínez / Giménez. Partida a fost arbitrată la centru de turcul Cüneyt Çakır.
Miercuri seară, de la ora 21.45 (în direct la Pro TV şi Dolce Sport 1), la Madrid, pe stadionul „Santiago Bernabeu”, Real Madrid şi Manchester City vor continua de la scorul de 0-0, rezultatul înregistrat în manşa tur, lupta pentru prezenţa în finala programată la Milano, la 28 mai.

SEMIFINALELE UEFA EUROPA LEAGUE

Joi seară, de la ora 22.05, se vor disputa și partidele retur din semifinalele UEFA Europa League: FC Liverpool - Villarreal CF (în tur: 0-1; în direct la Pro TV și Dolce Sport 2) și FC Sevilla - Șahtior Donețk (în tur: 2-2; în direct la Dolce Sport 1). Finala UEL va avea loc la 18 mai, la Basel.