Baschetbalistele de la CS Phoenix-Ştiinţa au cedat la Satu Mare

Baschet feminin / Liga Naţională, Grupa roşie

Sport 22 Decembrie 2018 / 18:29 548 accesări

Echipa feminină de baschet CS Phoenix-Știința Constanța a disputat sâmbătă, la Satu Mare, primul meci din Grupa roşie a Ligii Naţionale, faza a doua a sezonului 2018-2019. Întâlnirea a fost câştigată de echipa locală CSM, cu scorul de 98-70, la pauză 50-37, în ultimul sfert gazdele apăsând pedala de acceleraţie pentru un succes la o diferenţă de 28 de puncte.

Scorul pe sferturi în partida CSM - Phoenix-Știința: 25-14, 25-13, 15-20, 33-13.

Pentru formaţia pregătită de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au marcat Andreea Beldian 16 puncte, Ecaterina Armanu 15p, Chelsea Douglas 14p, Jelena Jovanovic 13p, Bianca Fota 7p şi Teodora Armanu 5p.

În etapa viitoare, CS Phoenix-Știința va juca tot în deplasare, sâmbătă, 29 decembrie, cu ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe.