BC Farul a eşuat şi la Craiova

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 16-a: SCM CRAIOVA - BC FARUL CONSTANŢA 100-55

Sport 03 Februarie 2014 / 00:00 636 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a pierdut aseară, scor 55-100 (15-28, 13-25, 9-26, 18-21), meciul din etapa a 16-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, susţinut în deplasare, cu SCM Craiova. Bureau a deschis scorul pentru gazde, dar Isleam şi apoi Olteanu, cu o aruncare de la distanţă, au întors rezultatul de pe tabelă, scor 5-2 pentru constănţeni după doar 37 de secunde de joc. Deconescu a înscris următoarele puncte ale Farului... după mai bine de cinci minute şi jumătate, moment în care craiovenii conduceau deja cu 17-5. Constănţenii s-au apropiat la 11-17 în min. 6 şi 49 de secunde, însă a fost ultimul moment mai echilibrat de pe tabelă. Gazdele s-au desprins după primul parţial la 28-15, iar la pauză conduceau deja cu o diferenţă considerabilă, scor 53-28. Diferenţa a crescut constant, scor 91-43 în min. 35 în favoarea echipei craiovene, pentru ca rezultatul final să fie stabilit de tânărul Mihai Gavrilă, scor 100-55 pentru SCM Craiova. Pentru BC Farul Constanţa au punctat Stănescu 15p, Senai 14p, Păun 11p, Deconescu 8p, Olteanu 5p, Călin 2p.

Celelalte rezultate ale etapei: CSU Asesoft Ploieşti - BC Timişoara 84-82, BC Timba Timişoara - CSM Oradea 58-100, U. BT Mobitelco Cluj - Concordia Chiajna 97-60. Astăzi, de la ora 18.00, va avea loc meciul CSU Atlassib Sibiu - Energia Rovinari (Digi Sport 2), iar de la ora 20.00 se va desfăşura partida BC Mureş Tg. Mureş - BCM U. Piteşti (Digi Sport 2). Întâlnirea Steaua Bucureşti - Gaz Metan Mediaş a fost amânată.

Clasament: 1. Sibiu 27p, 2. Cluj 27p, 3. Ploieşti 26p, 4. Oradea 26p, 5. Tg. Mureş 26p, 6. Craiova 26p, 7. Rovinari 24p, 8. BC Timişoara 24p, 9. Piteşti 23p, 10. Steaua 22p, 11. Mediaş 20p, 12. Timba 18p, 13. BC FARUL 18p, 14. Chiajna 17p.