Belgia, favorită în duelul cu Ungaria

Fotbal / EURO 2016, optimi de finală: UNGARIA - BELGIA

Sport 26 Iunie 2016 / 18:10 343 accesări
Selecționerul belgian Marc Wilmots a acceptat că elevii săi au prima prima șansă la calificarea în sferturi

Al şaselea duel din optimile de finală de la EURO 20216 propune duminică seară, de la ora 22.00 (în direct la Pro TV şi Dolce Sport 1), o confruntare extrem de interesantă la Toulouse. Prima clasată în Grupa F, Ungaria, va încerca să producă o surpriză în duelul cu Belgia, locul secund în Grupa E. Belgienii sunt în creștere de formă la EURO 2016, în timp ce echipa ungară se numără printre surprizele plăcute de la turneul final din Franța. Probleme medicale în ambele tabere înaintea partidei, ungurul Mihály Korhut şi belgianul Mousa Dembélé fiind incerţi.

În 1972, în meciul pentru locul 3 de la turneul final, Belgia a învins Ungaria, la Liege, cu scorul de 2-1, iar la Campionatul Mondial din Spania, din 1982, cele două formaţii au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Echipele probabile - UNGARIA (selecționer Bernd Storck): Király - Kádár, Guzmics, Juhász, Lang - Nagy, Gera - Lovrencsics, Kleinheisler, Dzsudzsák - Szalai; BELGIA (selecționer Marc Wilmots): Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Nainggolan, Witsel - Carrasco, De Bruyne, Hazard - Lukaku. Partida va fi arbitrată la centru de sârbul Milorad Mažić.

Învingătoarea din această partida va înfrunta reprezentativa Țării Galilor în sferturile de finală de la EURO 2016, meciul fiind programat vineri, 1 iulie, de la ora 22.00, la Lille.