Bogdan Juratoni mai are nevoie de două victorii pentru a obține calificarea la JO 2016

Box / Turneul preolimpic din Azerbaidjan

Sport 21 Iunie 2016 / 18:37 562 accesări
Bogdan Juratoni a obținut un succes clar în primul meci susținut la Baku

Luni, la Baku, au evoluat și cei doi pugiliști români care participă la ultimul turneu mondial de calificare la Jocurile Olimpice 2016 rezervat boxerilor amatori. În capitala Azerbaidjanului sunt prezenți 469 pugiliști din 105 țări, iar primii cinci clasați de la fiecare categorie de greutate (cei patru care ajung în semifinale plus boxerul învins în sferturi de câștigătorul categoriei) vor obține calificarea pentru turneul olimpic de la Rio de Janeiro. Țara noastră are până acum un singur boxer calificat la JO 2016, pe Mihai Nistor (categoria +91 kg).

Ambii români prezenți la Baku au fost liberi în primul tur și au debutat abia luni, în turul al doilea. Din păcate, pentru Răzvan Andreiana (categoria 56 kg) primul meci susținut în Azerbaidjan a fost și ultimul. Sportivul legitimat la Dinamo București a fost învins la puncte de Frederik Jensen (Danemarca), decizia arbitrilor fiind unanimă (3-0).

În schimb, Bogdan Juratoni (categoria 75 kg) s-a impus la puncte în meciul cu Joseph Cherkashyn (Chile), tot prin decizie unanimă, 3-0 (30-27, 30-27, 30-27). În optimi de finală, Juratoni îl va avea ca adversar pe Raul Sanchez Marte (Republica Dominicană), meciul fiind programat în gala de marți seară. În cazul unui succes, pugilistul român va boxa în sferturi de finală cu învingătorul luptei dintre Leon Chartoi (Suedia) și Waheed Abdulridha Waheed (Iraq). Calificarea în semifinale asigură automat biletul pentru Rio, însă doar unul dintre cei patru sfertfinaliști va ajunge în Brazilia.