Boxerul Jo Jo Dan a ratat titlul mondial la semimijlocie

Sport 30 Martie 2015 / 00:00 848 accesări

Pugilistul Ionuţ Ion, alias Jo Jo Dan, a fost învins de Kell Brook la „Motorpoint Arena” din Sheffield, într-un meci desfășurat în noaptea de sâmbătă spre duminică, în care pugilistul britanic şi-a pus în joc centura IBF la categoria semimijlocie. Brook (28 de ani) s-a impus în faţa românului în vârstă de 33 de ani prin KO tehnic, după patru runde. Pugilistul român a fost trimis de două ori la podea în repriza a doua, după o lovitură de dreapta și un upercut de dreapta. Jo Jo Dan a rezistat cu greu în runda a treia, iar în repriza a patra a fost din nou trimis în două rânduri la podea. A ajuns cu greu în colțul său, arbitrul de ring, americanul Earl Brown, l-a întrebat dacă mai dorește să continue, iar staff-ul său a recunoscut victoria britanicului. Ion are acum un bilanţ de 34 de victorii şi trei înfrângeri, în timp ce, pentru Brook, aceasta a fost a 34-a victorie. Jo Jo Dan a notat pe contul său de Facebook, după meciul cu britanicul Kell Brook, că a pierdut cum nu se aştepta, dar a recunoscut că adversarul său a fost mai bun şi a precizat că nu va renunţa.

PRIMA ÎNFRÂNGERE LA PROFESIONIȘTI PENTRU BOXERUL RONALD GAVRIL

Boxerul român Ronald Gavril a suferit prima sa înfrângere din cariera profesionistă în fața americanului Elvin Ayala, la categoria supermijlocie, într-o gală desfășurată sâmbătă seară la Palms Casino Resort, în Las Vegas (SUA). După 11 succese consecutive (nouă înainte de limită), Ronald Gavril (28 de ani) s-a recunoscut învins la puncte de un adversar mai experimentat, Ayala (34 de ani) obținând decizia în unanimitate din partea arbitrilor-judecători (78-74, 78-74, 77-75). Ayala are acum 28 de victorii la profesioniști (12 KO), 6 înfrângeri (3 KO) și un egal. Băcăuanul Ronald „The Thrill” Gavril face parte din echipa celebrului pugilist american Floyd Mayweather, iar un succes în fața lui Ayala l-ar fi adus mai aproape de o luptă pentru un titlu.