Boxerul Mustafa Arsen a debutat cu succes la Mondialele pentru tineret

Sport 16 Aprilie 2014 / 00:00 673 accesări

Luni, la Sofia (Bulgaria), au început Campionatele Mondiale de box pentru tineret (sportivi de 17-18 ani), competiţie la care ţara noastră participă cu un lot alcătuit din şase pugilişti şi două pugiliste. Printre ei se află şi constănţeanul Arsen Mustafa (categoria 60 kg, Farul Constanţa, antrenor Mihai Constantin), care a debutat cu o victorie rapidă, ieri, în faţa lui Marwan Ahmad (Emiratele Arabe Unite). Meciul a durat numai două minute, interval de timp în care Mustafa a atacat şi a lovit aproape continuu. După ce a fost numărat de două ori în prima repriză, Ahmad a fost abandonat de arbitrul de ring, iar constănţeanul a primit decizia prin KO tehnic, conform noului regulament al AIBA. Următorul său adversar va fi italianul Francesco Maietta, care a dispus la puncte, decizie 3-0, de chinezul Zelong Nie, meciul fiind programat sâmbătă. Lotul naţional masculin al României este antrenat de Relu Auraş şi Ferodin Ablalim.

Luni, în prima zi a competiţiei, Alexandru Ioniţă l-a învins la puncte (decizie în unanimitate, 3-0) pe ungurul Daniel Pados, în primul tur al categoriei 46-49 kg. Ioniţă va boxa în turul secund (16-imi de finală) cu americanul Nico Fernandez, sâmbătă. Tot ieri, Nicuşor Ciobanu (56 kg) l-a întâlnit pe filipinezul Presco Carcosia. Astăzi va boxa doar Iulian Ivanov (75 kg), care îl va avea ca adversar în primul tur pe kirghizul Temirlan Cioiunbek. Ninel Gheorghe (64 kg) este calificat direct în turul secund şi va lupta, vineri, cu învingătorul dintre turkmenul Şagrilbeg Paziev şi indianul Neeraj Parasar. Paul Arădoaie (81 kg) va boxa cu americanul Sharif Rahman, sâmbătă. Joi, Cristina Cosma (categoria 48-51 kg) o va înfrunta pe vietnameza Nguyen Thanh Thuy, iar Angela Iordache (57-60 kg) o va întâlni pe australianca Anne-Marie Louise Kelly.