Buffon a stabilit un nou record de invincibilitate în campionatul Italiei

Fotbal

Sport 20 Martie 2016 / 18:48 1199 accesări
Gianluigi Buffon este unul dintre cei mai valoroși portari din istoria fotbalului italian

Portarul echipei Juventus Torino, Gianluigi Buffon, a stabilit un nou record de invincibilitate pentru Serie A, la meciul cu AC Torino din etapa a 30-a a campionatului Italiei, încheiat cu scorul de 4-1 pentru alb-negri. El nu a primit gol timp de 974 de minute, depășind performanța lui Sebastiano Rossi, care în sezonul 1993-1994 nu a primit gol timp de 929 de minute, în poarta lui AC Milan.

Buffon a devenit portarul cu cele mai multe minute de joc în care nu a primit gol în Serie A în minutul 4 al meciului de duminică, atingând cota 930 și întrecându-l pe Rossi. Seria sa de invincibilitate a continuat până în minutul 48 al meciului cu Torino, când a fost învins de Belloti, din penalty. Gianluigi Buffon, în vârstă de 38 ani, primise ultima dată gol în campionatul Italiei la meciul cu Sampdoria din 10 ianuarie 2016, când a fost învins de Cassano în minutul 64. În această perioadă, el a avut 10 meciuri în care a închis poarta torinezilor! Buffon și Rossi sunt urmați în clasament de Dino Zoff (903 minute fără gol primit), Mario da Pozzo (791) și Ivan Pelizzoli (774).