Calificare cu emoţii în 16-imile de finală

Fotbal / Cupa României - Faza a VI-a: FC Farul II - Delta Tulcea 3-2 (după prelungiri)

Sport 04 Octombrie 2006 / 00:00 904 accesări

Formată exclusiv din jucători de la prima echipă, FC Farul II Constanţa a reuşit calificarea, în premieră, în “şaisprezecimile“ Cupei României, învingînd cu 3-2 pe Delta Tulcea. Partida, disputată ieri, pe stadionul “Farul“ nu a fost deloc uşoară pentru “rechinii mici“, încheindu-se abia după prelungiri. La finalul timpului regulamentar, scorul era egal, 2-2, după ce constănţenii au avut un avantaj de două goluri. Început într-o notă de echilibru, meciul părea rezolvat după ce gazdele au înscris de două ori în tot atîtea minute. În min. 28, Tibi Moldovan a şutat perfect la colţul scurt, deschizînd scorul. Acelaşi atacant a fost la originea golului secund, lansîndu-l perfect pe Băcilă, iar centrarea ultimului a fost reluată în poartă de Marius Nae. Avantajul i-a făcut pe constănţeni să se relaxeze şi Ştefan Ciobanu a reuşit să trimită în poartă, însă centralul Adrian Stănescu a anulat golul pentru o poziţie de ofsaid. În min. 39, atacantul tulcean a scăpat din nou spre poarta lui Curcă şi goalkeeperul constănţean nu l-a putut opri decît prin fault. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Daniel Petre şi la pauză scorul a arătat 2-1 pentru FC Farul II.

Salvaţi de Curcă

La reluare, tot oaspeţii au fost mai periculoşi şi Emil Nanu a adus egalarea în min. 50, după ce a profitat jocul la ofsaid total aiurea al fundaşilor constănţenilor. După o sumedenie de ocazii la ambele porţi, tulcenii au avut pe final şansa să încheie conturile, tot de la punctul cu var, după ce Farmache l-a tras de tricou pe Ciobanu, în min. 81. De această dată, Curcă l-a ghicit pe Daniel Petre şi a păstrat scorul neschimbat. Cinci minute mai tîrziu, Coconaşu a nimerit bara cu o “torpilă“ de la 20 de metri. În prelungiri, Florin Neaga a adus calificarea cu un şut de senzaţie direct la vinclul porţii apărate de Olteanu. “Este o premieră pentru clubul nostru să aibă două echipe în această fază a Cupei României. Va fi însă foarte greu pentru jucătorii de la echipa secundă, care au 17-18 ani, să învingă o formaţie din Liga I“, a declarat antrenorul Lucian Marinof. Echipa secundă a Farului va aduce la Constanţa o grupare de prima ligă, dar regulamentul interzice să joace cu surata mai mare.

Au evoluat formaţiile - FC Farul II (antrenor Lucian Marinof): G. Curcă - Farmache, Larie, L. Florea - Băcilă (120 Măţel), Voiculeţ (75 L. Mihai II), Senin, M. Soare (69 Fl. Neaga), Maxim - M. Nae, T. Moldovan; Delta Tulcea (antrenor Constantin Gache): I. Olteanu - Grigorov, Lucan (79 Papazicu), C. Mocanu, N. Niţă, L. Ştefan - Cîju, D. Petre, V. Creţu (79 Coconaşu) - E. Nanu (75 Pantelie), Şt. Ciobanu. Spectatori: 50. Cartonaşe galbene: G. Curcă, Farmache/ Şt. Ciobanu, C. Mocanu, Lucan. Partida a fost arbitrată de o brigadă de arbitri din Bucureşti, cu Adrian Stănescu la centru, ajutat de Claudiu Florea şi Cristian Orbuleţ