Calificări pentru Juventus şi PSG

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 07 Martie 2013 / 00:00 446 accesări

După ce Borussia Dortmund şi Real Madrid şi-au asigurat, marţi seară, prezenţa în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, aseară au făcut pasul în sferturi Juventus Torino şi Paris Saint-Germain. Dacă “bătrâna doamnă” nu a avut emoţii, învingând şi în retur pe Celtic, PSG a tremurat pentru calificare pe teren propriu. Valencia a condus în repriza a doua la Paris, a fost egalată şi nu a reuşit să mai înscrie un gol, care ar fi dus meciul în prelungiri.

Rezultate - marţi: BORUSSIA DORTMUND - Şahtior Doneţk 3-0 (Felipe Santana 31, Gotze 37, Blaszczykowski 59) - în tur: 2-2 şi Manchester United - REAL MADRID 1-2 (Sergio Ramos 48-autogol / Modric 66, Cr. Ronaldo 69) - cartonaş roşu: Nani (min. 56) - în tur: 1-1; miercuri: JUVENTUS TORINO - Celtic Glasgow 2-0 (Matri 24, Quagliarella 65) - în tur: 3-0 şi PARIS SAINT-GERMAIN - CF Valencia 1-1 (Lavezzi 66 / Jonas 55) - în tur: 2-1.

Săptămâna viitoare sunt programate celelalte patru meciuri din manşa retur a optimilor de finală - marţi, 12 martie: Schalke ’04 Gelsenkirchen - Galatasaray Istanbul (în tur: 1-1) şi FC Barcelona - AC Milan (în tur: 0-2); miercuri, 13 martie: CF Malaga - FC Porto (în tur: 0-1) şi Bayern Munchen - Arsenal Londra (în tur: 3-1).

Tragerea la sorţi a întâlnirilor din sferturile de finală şi din semifinalele UEFA Champions League va avea loc săptămâna viitoare, vineri, 15 martie, la Casa Fotbalului European de la Nyon (Elveţia), de la ora 13.00. Partidele tur din sferturile UCL sunt programate pe 2 şi 3 aprilie, iar returul, 9 şi 10 aprilie.