CFR-Municipal a câștigat turneul „ultra-old boys”

După o finală spectaculoasă la Trofeul “Telegraf”

Eveniment 23 Februarie 2015 / 00:00 2589 accesări

Spectacolul fotbalistic a fost unul total sâmbătă și duminică, în Sala Sporturilor din Constanța, la a 24-a ediție a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală, cea mai veche competiţie de acest gen din ţară rezervată veteranilor. În turneul „ultra-old boys”, marea finală a revenit formației CFR-Municipal Constanța, care a dispus, cu scorul de 3-1, de FC Tomis 2012 Constanța. După 0-0 la pauză și 1-1 în minutul 28, învingătoarea s-a decis în ultimele trei minute de joc, evoluția fostului fotbalist din prima ligă Daniel Iftodi fiind decisivă pentru stabilirea ocupantei primului loc. În finala mică, Spada Constanța a trecut, cu 2-0, de Perla Murfatlar. Golgheterul turneului „ultra-old boys” a fost Gheorghe Blacioti (FC Tomis 2012), cu 11 goluri marcate.

AS PERFORMER ȘI MUNICIPAL-CFR VOR LUPTA PENTRU MARELE TROFEU

În turneul principal au fost desemnate echipele care vor lupta pentru câștigarea trofeului, AS Performer Constanța și Municipal-CFR Constanța anunțând o confruntare de zile mari. AS Performer a eliminat, în sferturi, pe Vulturii Cazino, iar în... finala din semifinale a învins deținătoarea trofeului, Săgeata Stejaru, tripla lui Raj Cărăuleanu stabilind învingătoarea. Cealaltă finalistă este Municipal-CFR Constanța, formație care nu a primit gol în întâlnirile cu FC Tomis 2012 - în sferturi și Macedonia Ovidiu - în semifinale. Revelația actualei ediții, Macedonia Ovidiu, a ajuns în penultimul act după ce a eliminat, în cele mai „dramatic” joc din sferturi, echipa Portul Constanța, după executarea loviturilor de departajare.

Turneul este organizat de cotidianul „Telegraf”, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa.