Colombia s-a calificat în semifinalele Copei America

18 Iunie 2016 / 09:16 375 accesări

Colombia s-a calificat în semifinalele ediţiei centenare a Copei America după ce a trecut, la New Jersey, de naţionala statului Peru, 4-2 după executarea loviturilor de departajare. La finalul timpului regulamentar scorul a fost 0-0.

Prima ocazie importantă a meciului a venit abia spre finalul primei reprize, de la jucătorul echipei Real Madrid, James Rodriguez, care le-a dat emoţii peruanilor cu un şut de la 25 de metri. A fost şi singura fază importantă a primei părţi.

După reluare, jucătorii naţionalei Columbiei au cerut un penalty în minutul 53, la intervenţia lui Renato Tapia asupra lui Carlos Bacca, însă centralul meciului de la New Jersey a lăsat jocul să continue. Peru putea da lovitura în ultimele minute ale timpului regulamentar, însă Ospina a respis lovitura de cap trimisă de Christian Ramos.

La loviturile de departajare ambele echipe au marcat în primele două serii. Peruanii au cedat însă, iar Miguel Trauco a ratat al treilea penalty. Fostul stelist Dayro Moreno şi-a adus echipa în avantaj, iar după ce Christian Cueva a ratat din nou pentru Peru, Sebastian Perez a trimis echipa lui José Néstor Pékerman în semifinalele competiţiei, acolo unde Columbia va întâlni, miercurea viitoare, la Chicago, câştigătoarea dintre Chile şi Mexic.

"A fost un meci teribil de intens. Echipa mea a jucat foarte bine pentru că avem un lot bun şi un staff excelent. Acum trebuie să ne bucurăm de acest moment înainte de a ne gândi ce vom face mai departe. Trebuie să fim calmi în aceste momente. Stadionul a fost plin cu suporteri columbieni şi ei s-au distrat. Acum trebuie să o facem şi noi." A spus la finalul meciului, portarul Columbiei, David Ospina.

Celelalte două semifinaliste vor fi decise sâmbătă. Argentina joacă împotriva naţionalei statului Venezuela la Foxborough iar Chile va întâlni Mexico la Santa Clara. Câştigătoarea primul meci va întâlni în semifinale naţionala Statelor Unite, într-un meci ce se va disputa joi, la Houston.