Constănţeanul Vlad Caraş, dublu campion mondial la lupte pe plajă!

Sport 08 Iulie 2014 / 00:00 672 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, staţiunea Katerini din Grecia a găzduit Campionatele Mondiale de lupte pe plajă pentru cadeţi, juniori şi seniori, care au reunit la start peste 200 de sportivi din 20 de ţări. România a reuşit un bilanţ excelent la această competiţie, cucerind trei medalii de aur cu numai doi sportivi! Performerul întrecerilor este luptătorul constănţean Vlad Caraş, sportiv care a învăţat luptele la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa, dar este legitimat acum la CSM Reşiţa, şi care se întoarce acasă cu două titluri mondiale! Campion mondial en titre la juniori, titlu câştigat anul trecut, la Casablanca (Maroc), Caraş a cucerit la Katerini două medalii de aur: una la categoria +80 kg juniori, cealaltă la categoria +90 kg seniori. Asta pentru că juniorii care au urcat pe podium au avut drept de participare şi în competiţia seniorilor! Al treilea aur i-a revenit lui Tomi Hinoveanu (Dinamo Bucureşti), la categoria 70 kg seniori.

„Vlad a luptat excelent, a executat procedee spectaculoase în fiecare meci. A obţinut patru victorii la juniori şi cinci victorii la seniori. Foarte bine s-a luptat şi Hinoveanu, mai ales că e debutant la lupte pe plajă. Amândoi au câştigat finalele disputate în compania unor luptători greci. Cu doar doi participanţi, România a ocupat locul 3 în clasamentul pe naţiuni, după Grecia, care a avut peste 20 de sportivi în concurs, şi Rusia, care a venit cu 10-12 sportivi”, a declarat Ioan Giuglea, antrenor de lupte la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa, care i-a însoţit pe cei doi campioni mondiali în Grecia. Delegaţia României a fost condusă de Lucian Luca, vicepreşedinte al Federaţiei Române de Lupte şi preşedinte al Asociaţiei Sportive Municipale (ASM) Callatis Mangalia.