Constănțenii au cucerit cinci medalii la Campionatele Naționale școlare de lupte

Sport 24 Mai 2017 / 18:09 581 accesări
Ștefan Orza (LPS „Nicolae Rotaru”) pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la Sfântu Gheorghe

La sfârșitul săptămânii trecute au avut loc fazele finale din cadrul Campionatelor Naționale școlare de lupte, competiție la care au avut drept de participare luptători născuți în anii 2000-2001, iar generația 2002 - cu aprobare de la medic. Sportivii de la stilul libere au concurat la Sfântu Gheorghe, iar luptătorii constănțeni au cucerit trei titluri naționale. Două dintre ele au intrat în posesia fetelor de la Clubul Sportiv Școlar din Mangalia (antrenor Marian Oancea), Andreea Ana (categoria 52 kg) și Ana-Maria Predică (56 kg).

În semifinală, Predică a învins-o pe Cristina Pintilie, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin), care a cucerit ulterior medalia de bronz. LPS a avut și un medaliat cu aur la lupte libere, pe Ștefan Orza, învingător la categoria 58 kg. Naomi Ștefan (46 kg), Alexandra Condruț (60 kg) și Maria Nechita (65 kg) s-au clasat pe locul 5, iar Amalia Rătunzeanu a terminat a 7-a.

Sportivii de la stilul greco-romane au concurat la Pitești, iar LPS a cucerit o medalie de aur, prin Andrei Savu (54 kg). Ștefan Popa (46 kg) s-a clasat pe locul 6, iar Constantin Păun (100 kg) a ocupat locul 7.

„Sunt rezultate foarte bune pentru fetele care nu au urcat pe podium, dacă ne gândim că ele fac lupte de maximum opt luni. La fel, remarcabilă este și evoluția lui Păun, care tot de opt luni practică luptele”, a declarat antrenorul Ioan Giuglea.