Juniorii constănțeni au cucerit 7 medalii la CN de lupte

Faza finală a Campionatelor Naționale de lupte pentru juniori

Sport 11 Aprilie 2017 / 19:20 2485 accesări

Antrenorul Ioan Giuglea alături de campioana de la LPS, Cristina Pintilie

Antrenorul de la CS Farul Constanța, Grigore Gheorghe, alături de campionul Florin Tița

Antrenorul Marian Oancea alături de medaliatele Clubului Sportiv Școlar din Mangalia: campioana Andreea Ana și medaliata cu bronz Ana-Maria Bunduc

Campionul de la ACS Aurora 23 August, Marius Marin, alături de antrenorul Aurelian Marin, fost luptător și... tatăl lui Marius

La sfârșitul săptămânii trecute, la Craiova a avut loc faza finală a Campionatelor Naționale individuale de lupte rezervate juniorilor, competiție de la care sportivii legitimați la cluburi din județul Constanța s-au întors cu un total de șapte medalii.

Luptătorii de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin) au obținut două medalii: aur prin Cristina Pintilie (categoria 48 kg, lupte libere feminin) și bronz prin Florin Ghiorghe (categoria 74 kg, lupte greco-romane). Tot la stilul greco-romane, Vlăduț Popa a ocupat locul 5 la categoria 96 kg, iar Andrei Nicolaescu s-a clasat pe 7 la 120 kg.

„Practic, noi ne-am îndeplinit obiectivul, care era cucerirea a două medalii, însă puteam să venim acasă cu trei dacă Vlăduț Popa m-ar fi ascultat. Nu mi-a respectat indicațiile în meciul pentru intrarea în finală, în care l-a întâlnit pe viitorul campion, s-a epuizat inutil din punct de vedere fizic și în meciul decisiv pentru bronz n-a mai făcut față, pierzând la diferență de puncte în mai puțin de un minut! Eu știam bine cât de antrenat este și, dacă mă asculta, lua fără probleme bronzul, pentru că a fost învins de un adversar pe care îl bătuse anterior de 4-5 ori”, a declarat antrenorul Ioan Giuglea, care este și director executiv al Asociației Județene de Lupte Constanța.

Tot cu o medalie de aur și una de bronz s-a întors acasă și secția de lupte greco-romane a Clubului Sportiv Farul Constanța (antrenor Grigore Gheorghe). Deși a urcat de la categoria 50 la 55 kg, Florin Tița și-a păstrat titlul de campion național. Celălalt medaliat este Minur Pîrvu, bronz la 50 kg. Ionuț Chiriac (66 kg) a ocupat locul 7, în timp ce Răzvan Arnăut (60 kg), George Boantă (66 kg) și Nicolae Boantă (74 kg) au terminat pe locul 9.

Același bilanț, un aur și un bronz, l-a înregistrat și Clubul Sportiv Școlar din Mangalia (antrenor Marian Oancea). Ambele medalii au fost cucerite de fete, la categoria 51 kg. Campioană a devenit Andreea Ana, sportivă care de anul acesta are dublă legitimare, cu Rapid București, iar bronzul a fost obținut de Ana-Maria Bunduc.

De asemenea, Marius Marin, de la ACS Aurora 23 August (antrenori Gheorghe Ciupercă și Aurelian Marin), a devenit campion național la categoria 96 kg, lupte libere.

Tot la lupte libere feminin, Gabriela Carazeanu, de la Clubul Sportiv Școlar Medgidia (antrenor Daniel Toader), s-a clasat pe locul 5 la categoria 59 kg.