Costa Rica - în optimi, Anglia - acasă!

Fotbal / CM, Grupa D: ITALIA - COSTA RICA 0-1

Sport 21 Iunie 2014 / 00:00 533 accesări

Costa Rica a reuşit cea de-a doua mare surpriză la World Cup învingând Italia, scor 1-0 (Ruiz 44). De fapt, a reuşit trei mari surprize, trimiţând Anglia acasă, echipa lui Hodgson fiind eliminată matematic înaintea ultimei runde. Meciul de vineri a început... într-o notă caracteristică Italiei, care s-a retras în apărare încă din primele minute, considerând că un egal este mai sigur decât o posibilă victorie! Prima repriză a fost una anostă, doar ratările lui Balotelli din minutele 31 (şut pe lângă poartă) şi 34 (şut în portar) animând jocul. Finalul reprizei a aparţinut americanilor - mai întâi, arbitrul i-a refuzat un penalty clar lui Campbell, iar apoi Ruiz a reuşit unicul gol al partidei. Cu largul concurs al portarului Buffon, care a ezitat să iasă la o centrare, Ruiz trimiţând sub bară din 6 metri după ce a scăpat de Chiellini!! Repriza a doua a adus pe teren o echipă italiană mult mai ofensivă, dar fără... efect pe tabela de marcaj. Mai mult, deşi europenii au dominat cu autoritate (58% posesie), au avut o singură ocazie clară de gol - şutul lui Pirlo (min. 53) din lovitură liberă! Finalul meciului a găsit Costa Rica jubilând după o calificare spectaculoasă dintr-o grupă cu trei campioane mondiale! Dar nu este prima performaţă de acest fel pentru Costa Rica, în ediţia din 1990 americanii trecând în optimi dintr-o grupă cu Brazilia, Scoţia şi Suedia! Victoria realizată de aceștia a mai avut un efect colateral - Anglia a fost eliminată matematic, meciul cu Costa Rica, din ultima etapă, fiind doar unul de palmares!

Au evoluat - Italia (antrenor Cesare Prandelli): Buffon - Darmian, Barzagli, Chiellini, Abate - De Rossi - Candreva (75 Insigne), Pirlo, Thiago Motta (46 Cassano), Marchisio (69 Cerci) - Balotelli; Costa Rica (antrenor Jorge Luis Pinto): K. Navas - Gamboa, Duarte, Gonzalez, Umana, J. Diaz - Ruiz (81 Brenes), Borges, Tejeda (68 Cubero), Bolanos - J. Campbell (74 Urena). Cartonaşe galbene: Balotelli / Cubero. Partida a fost arbitrată cu greşeli de o brigadă chiliană, condusă de Enrique Osses, ajutat de Carlos Astroza şi Sergio Roman.

Clasament: 1. Costa Rica 6p (golaveraj: 4-1), 2. Italia 3p (2-2), 3. Uruguay 3p (3-4), 4. Anglia 0p (2-4).

Ultima etapă programează marţi, 24 iunie, de la ora 19.00, partidele Italia - Uruguay şi Costa Rica - Anglia.