CS Medgidia s-a impus în derby-ul cu HCDS II

Handbal masculin / Divizia A, Seria A

Sport 15 Octombrie 2017 / 16:55 948 accesări

Jucătorii de la CS Medgidia (echipament albastru) au obținut a doua victorie consecutivă în deplasare din actualul campionat

Sala Sporturilor din Constanța a găzduit duminică, în etapa a 4-a a Diviziei A la handbal masculin, partida dintre AHC Dobrogea Sud II Constanța (antrenori Eden Hairi și Aleksandar Adzic) și CS Medgidia (antrenori Adrian Georgescu și Ionuț Deli-Iorga). A fost un meci spectaculos, în care finalul a oferit răsturnări spectaculoase ale scorului, iar victoria a revenit în cele din urmă oaspeților, CS Medgidia câștigând cu 38-35, la pauză 20-21. După o primă repriză în care s-a mizat pe cartea atacului, apărările fiind mai mereu depășite, Medgidia a intrat la cabine cu un gol avantaj, chiar dacă a condus și cu trei goluri. Partea a doua a jocului a fost controlată de oaspeți, care s-au desprins la patru goluri, scor 32-28, după care am asistat la revenirea gazdelor, HC Dobrogea Sud II marcând de șase ori consecutiv, iar scorul a devenit 34-32. Intervențiile foarte bune din finalul partidei ale portarului George Radu au permis echipei din Medgidia să puncteze de cinci ori consecutiv și să întoarcă rezultatul, scor 37-34, iar până la final HCDS II nu a mai putut să revină încă o dată.

Golurile au fost marcate de următorii jucători - pentru HCDS II: Alexandru Andrei 11 (5x7m), Bogdan Moisă 8, Bogdan Tudorancea 5, Ștefan Moroșanu 4, Claudiu Marcu 3, Dragoș Soare 3 și Cornel Culea 1. Portarul Octavian Toader a avut 15 intervenții salvatoare; pentru CS Medgidia: Denis Naumenco 15, Alexandru Cîmpu 8, Vlad Olar 7 (1x7m), Andreas Avrămescu 2, Daniel Bida 2, Andrei Leța 2, Marius Damian 1 și Daniel Pătru 1. Portarul Dumitru Doroftei a avut 12 intervenții salvatoare, iar George Radu, șase.