CSKA Moscova a câştigat Euroliga la baschet masculin

16 Mai 2016 / 07:24 391 accesări

Echipa rusă CSKA Moscova a câştigat, duminică, trofeul Euroligii de baschet masculin, după victoria din finală cu formaţia turcă Fenerbahce Istanbul, scor 101-96 (22-20, 28-10, 19-23, 14-30, 18-13), după prelungiri.

Pe "Mercedes-Benz Arena" din Berlin, CSKA a avut un avans de 20 de puncte la pauză, scor 50-30. Fenerbahce a revenit incredibil, a reuşit să recupereze un deficit de 16 puncte în sfertul 4 şi conducea cu 83-81 înainte de ultimul atac. Dar ruşii au înscris şi au împins meciul în prelungiri (scor 83-83). Acolo, CSKA şi-a arătat superioritatea demonstrată în prima parte a meciului şi a câştigat trofeul graţie unui avantaj de 5 puncte.

Nando de Colo a fost cel mai bun baschetbalist pentru învingători, cu 22 de puncte, 2 recuperări şi 7 pase decisive. Milos Teodosic (19 puncte, 5 recuperări şi 7 pase decisive) şi Kyle Hines (15 puncte, 4 recuperări şi 2 pase decisive) au contribuit la victoria lui CSKA Moscova.

Bobby Dixon a marcat cele mai multe puncte pentru Fenerbahce, 17, la care se adaugă 2 recuperări şi 4 pase decisive. Ekpe Udoh (16 puncte, 11 recuperări şi 3 pase decisive) şi Luigi Datome (16 puncte, 5 recuperări şi 3 pase decisive) s-au mai remarcat pentru învinşi.

CSKA Moscova este campioană europeană pentru a şaptea oară în istorie şi pentru a treia oară în actualul format Final Four.

În finala mică, desfăşurată tot duminică, ruşii de la Lokomotiv Kuban au câştigat partida cu echipa spaniolă Laboral Kutxa, scor 85-75 (20-16, 20-26, 21-11, 24-22). D. Adams (Laboral) a fost MVP-ul partidei, cu 25 de puncte, 6 recuperări şi 6 pase decisive. R. Broekhoff (21 de puncte, 6 recuperări şi 3 pase decisive) şi M. Delaney (21 de puncte, 4 recuperări şi 5 pase decisive) au contribuit decisiv la victoria lui Lokomotiv Kuban.