CSM Bucureşti a învins pe Krim Ljubljana în Liga Campionilor la handbal feminin

04 Februarie 2017 / 19:34 1142 accesări

Echipa feminină de handbal CSM Bucureşti a câştigat, sâmbătă, meciul din deplasare cu formaţia slovenă Krim Ljubljana, scor 24-21 (14-9), în grupa a 2-a a Ligii Campionilor.

Româncele s-au aflat mereu la conducerea jocului şi au avut un avans de şapte goluri în prima repriză. În actul secund, gazdele au jucat mai bine şi s-au apropiat la un singur gol, scor 19-20, pe fondul unei evoluţii ofensive slabe din partea CSM-ului. Apoi, formaţia bucureşteană a întrerupt o perioadă de câteva minute fără gol marcat şi a câştigat meciul fără emoţii.

Krim: Marincek, Pandzic, Stefanisin – portari; Abina, Amon, Bajramoska 2 goluri, Baric 1, Benko 5, Georgijev 5, Hrncic, Jericek 1, Kamdop 1, Koren 2, Milanovic Litre 3, Zrimsek, Zulic 1.

CSM Bucureşti: Grubisic, Iordache – portari; Ayglon 2, Bazaliu, Bohme, Brădeanu, Curea 1, Dache, Gullden 6, Lobach, Manea 5, Martin 4, Mehmedovic 5, Niombla, Torstensson 1.

În urma acestui rezultat, CSM Bucureşti se află pe locul cinci în grupă, cu 5 puncte din 6 meciuri. Krim Ljubljana ocupă poziţia a şasea, ultima care asigură calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu 6 puncte.

Tot sâmbătă, în grupa a 2-a din Liga Campionilor, Larvik (Norvegia) a câştigat meciul de pe teren propriu cu Midtjylland (Danemarca), scor 24-22 (9-11). Duminică va avea loc meciul Esbjerg (Danemarca) - Gyor (Ungaria). Gyor (8 puncte), Larvik (7 p) şi Midtjylland (6 p) alcătuiesc podiumul acestei grupe.

În runda a şaptea din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM Bucureşti va juca pe teren propriu cu Esbjerg, în data de 12 februarie.