CSM Medgidia, la un pas de surpriză

Handbal (m) / LN-2: Universitatea Cluj - CSM Medgidia 30-28

Sport 14 Septembrie 2009 / 00:00 1037 accesări

Fără doi jucători de bază, Alexandru Zaharia şi Alexandru Galan, ambii accidentaţi, CSM Medgidia a fost la un pas să realizeze o mare surpriză în etapa a doua a Ligii Naţionale. Echipa pregătită de Florin Cazan a cedat la mare luptă, 28-30, în partida disputată sîmbătă în fieful Universităţii Cluj, grupare care candidează la un loc în cupele europene. Ardelenii au început jocul mai bine, conducînd cu 6-3 după primele zece minute, însă oaspeţii au reuşit să echilibreze disputa şi au redus diferenţa la un singur gol, în min. 21, 11-10. Avantajul gazdelor s-a menţinut pînă la pauză, 16-15, însă debutul reprizei secunde le-a aparţinut elevilor lui Florin Cazan, care au reuşit să preia conducerea după un sfert de oră, 23-22. Finalul partidei a fost dramatic, clujenii reuşind să revină pe tabela de marcaj, graţie intervenţiilor portarului Levente Szabo, care a parat 19 aruncări. În cele din urmă, gazdele s-au impus cu 30-28, însă CSM Medgidia a lăsat o impresie excelentă şi are dreptul să spere la îndeplinirea obiectivului, evitarea retrogradării. Au marcat: U Cluj: Ani-Senocico 6, Grasu 5, Filip 5, Stojchevski 4, R. Marian 3, Buşecan 3, Hagiu 2, Djuricin 1, Milosevic 1; CSM Medgidia: Murtaza 9, Sas 6, Cazan 5, Oselinsche 3, Paraschiv 2, Marinescu 2, Smeria 1.