CSU Neptun a ratat podiumul

Handbal feminin / Cupa României, turneul Final Four

Sport 27 Aprilie 2015 / 00:00 801 accesări

Calificată surprinzător în turneul final al Cupei României la handbal feminin, disputat la finalul săptămânii trecute, la Baia Mare, echipa CSU Neptun Constanța nu s-a făcut de râs, chiar dacă a înfruntat cele mai puternice formații din competiția internă. Neplătite de patru luni și cu gândul la lupta pentru evitarea retrogradării, elevele lui Ion Crăciun și Florin Cazan au dat o replică bună în semifinale, deși au avut în față campioana en titre și liderul clasamentului LN, totodată, gazda turneului, HCM Baia Mare. Constănțencele s-au ținut aproape de adversare până spre finalul primei reprize, când gazdele s-au distanțat și au intrat la cabine cu un avantaj de patru goluri, 14-10. La reluare, campioanele au preluat inițiativa și au făcut spectacol pe teren, în timp ce oaspetele nu au mai reușit să înscrie decât cinci goluri. HCM Baia Mare s-a impus cu 28-19, într-un meci în care pentru formația de pe litoral au înscris Enescu 6 goluri, Stoian 4g, Toma 3g, Iovănescu 3g, Ivan 2g și Orşivschi 1g. În cealaltă semifinală, CSM București a trecut la mare luptă, scor 22-21, de SCM Craiova.

În aceste condiții, CSU Neptun a jucat, ieri, finala mică a competiției, împotriva craiovencelor, iar un succes i-ar fi adus prezența în viitorul sezon al Cupei Cupelor. Motivate de această variantă, Enescu și compania au luptat pentru fiecare minge și s-au ținut aproape de adversare, în special în prima repriză, când au și fost la conducere, scor 6-5. La pauză, SCM Craiova a fost în avantaj, 14-12, ultimele trei reușite înainte de intrarea la cabine aparținându-le constănțencelor. Seria golurilor a continuat și la reluare, când formația de pe litoral a egalat, însă oltencele s-au distanțat din nou la două lungimi, 19-17, cu un sfert de oră înainte de final. Mai mult, SCM Craiova s-a desprins la cinci goluri, iar la final s-a impus cu 28-25. Pentru CSU Neptun au marcat: Enescu 8g, Stoian 6g, Iovănescu 4g, Ivan 4g, Toma 2g și Mărginean 1g. „Fetele s-au bătut și au făcut tot posibilul. Avem o echipă tânără, iar aceste meciuri reprezintă un plus de experiență. Noi încercăm să nu murim și să ne menținem în prima ligă. Avem speranțe că se dorește ca handbalul feminin din Constanța să nu dispară”, a spus, la final, antrenorul principal Ion Crăciun.

În finala mare, HCM Baia Mare s-a impus, ieri, cu scorul de 18-17 (9-10) în fața celor de la CSM București.