Cupa „Armânamea“ la fotbal în sală și-a desemnat câștigătoarele

Sport 04 Aprilie 2016 / 16:42 1165 accesări

Tistimelu a câștigat pe deplin meritat turneul de old-boys

Stere Halep, tatăl Simonei Halep, a evoluat, ca și la Trofeul „Telegraf”, pentru formația Tistimelu

Ovidiu, în albastru, a pierdut, surprinzător, finala în turneul de old-boys

Jucătorii de la Tistimelu au sărbătorit cu o horă la centrul terenului marea finală

Spectatorii au aplaudat victoria echipei Tistimelu

Top Sport Pindu s-a impus la tineret

Săgeata Bijdova a ocupat locul secund la tineret

Finala de la tineret a oferit multe dueluri spectaculoase

A opta ediție a Cupei „Armânamea” la fotbal în sală, competiție organizată de Comunitatea Armână din România, filiala Constanţa, s-a încheiat în Sala Sporturilor din Constanța. În turneul de old-boys (jucători peste 40 de ani), după ce Camena a câștigat meciul de baraj cu Patura, pentru stabilirea ultimei semifinaliste, scor final 6-5 (4-4 și 2-1 la loviturile de departajare), în penultimul act s-au înregistrat următoarele rezultate: Eschibaba - Tistimelu 1-2 și Ovidiu - Camena 9-1. În finala mare, echipa Tistimelu a produs marea surpriză și a câștigat, după prelungiri, duelul cu Ovidiu, scor 6-4 (4-4 la finalul timpului regulamentar), Tistimelu revenind de la 0-2 și 1-3. În turneul de old-boys au mai participat echipele Mihail Kogălniceanu, Palazu Mare și Hagilarea.

La tineret (jucători cu vârsta între 18 şi 35 de ani), învingătoare a fost formația Top Sport Pindu, care s-a impus în finala mare, cu scorul de 3-1, în disputa cu Săgeata Bijdova, revenind de la 0-1. În semifinale, Top Sport Pindu - Olimpic 9-1 și Săgeata Bijdova - Grâmâticova Ovidiu 4-3 (2-2 și 2-1 la loviturile de departajare).

Nicea Paşata (Tistimelu) a fost declarat cel mai bun jucător al turneului de old-boys, iar Gioga Steriu (Tistimelu) a fost ales cel mai bun jucător al finalei de old-boys. La tineret, cel mai bun jucător al turneului a fost votat Tănase Halep (Top Sport Pindu). Premiul „Fair-Play” a fost acordat echipei Panduru.

În ziua finalelor s-a disputat și un meci demonstrativ între veteranii formațiilor Știința Constanța și Săgeata Stejaru. O selecţionată a comunităţii armâne, care va fi condusă de Constantin Gache, fostul jucător și antrenor al Farului, va participa la Campionatul European de fotbal al minorităţilor, competiție programată în perioada 18-26 iulie, în Italia.