CVM Tomis a început campionatul cu o victorie

Sport 24 Octombrie 2015 / 20:54 1895 accesări

În prima etapă a sezonului 2015-2016 din Divizia A1 la volei masculin, Club Volei Municipal Tomis Constanţa a evoluat în deplasare, pe terenul Unirii Dej. Campioana României a început cu stângul meciul de la Dej şi a cedat primul set, cu 26:28. Voleibaliştii antrenaţi de Martin Stoev şi Radu Began au strâns rândurile şi în următoarele două seturi şi-au demonstrat superioritatea, controlând jocul cu autoritate, astfel că au preluat conducerea, câştigând seturile cu acelaşi scor, 25:20. Situaţia s-a schimbat în al patrulea set, în care Unirea a condus ostilităţile şi egalitatea a fost restabilită, după 25:20 în favoarea gazdelor. Setul decisiv a fost unul pe muchie de cuţit, Unirea conducând cu 11:9. Formaţia constănţeană a întors rezultatul, 13:11, dar Unirea a egalat, 14:14. Ultimele două puncte au fost câştigate de Tomis şi setul s-a încheiat cu 16:14 în favoarea echipei de la ţărmul mării.

Rezultat final: Unirea Dej - CVM Tomis Constanţa 2:3 (28:26, 20:25, 20:25, 25:20, 14:16). În meciul de la Dej au jucat pentru CVM Tomis: Mitev - Yordanov (cpt.), Laza, Ragin, Gotch, Ananiev şi Skundric - libero. Au mai evoluat: D. Pavel şi Stancu.

Celelalte rezultate ale etapei: U. Cluj - Banatul Caransebeș 0:3, SCM U. Craiova - Dinamo București 3:2, Tricolorul Ploiești - VCM Piatra Neamț 3:0, CSVM Zalău - Arcada Galați 2:3. Întâlnirea Explorări Baia Mare - CSM București este programată duminică, de la ora 17.00.

În etapa a 2-a, în Sala Sporturilor din Constanţa, se va disputa derby-ul dintre CVM Tomis şi CSVM Zalău, meciul fiind programat vineri, 30 octombrie, de la ora 17.00.