CVM Tomis a învins pe Dinamo

Volei masculin / Meci amical la Bucureşti

Sport 14 Octombrie 2013 / 00:00 612 accesări

Cu exact o săptămână înaintea disputării primei partide oficiale din acest sezon (sâmbătă, la Constanţa, cu Arcada Galaţi, în etapa a 2-a din Divizia A1 la volei masculin), CVM Tomis Constanţa a susţinut un ultim meci de verificare, în compania colegei de campionat Dinamo Bucureşti. Partida s-a jucat în noua Sală Dinamo din Capitală şi le-a revenit constănţenilor cu 3:0 (25:19, 25:19, 26:24). Antrenorii celor două echipe au căzut de acord să dispute şi un al patrulea set, câştigat de gazde. Pentru CVM Tomis au evoluat: Zhekov (5p) - Haikal (1p), Stancu (7p), Spînu (10p), Rodriguez (14p), Bahov (9p) şi Ivanov - libero. Au mai jucat D. Pavel (9p), care l-a înlocuit pe Haikal, accidentat, la jumătatea primului set, şi Tănăsescu, trecut libero din setul 3. Stoian şi Aciobăniţei au jucat doar în setul 4, în timp ce Tarţa a evoluat pentru echipa a doua a clubului, CVM Tomis Congaz, care a pierdut sâmbătă, scor 0:3, întâlnirea cu Steaua Bucureşti, din deplasare, din etapa a 2-a a Diviziei A2, Seria Est.

START ÎN CUPA ROMÂNIEI. La sfârşitul săptămânii trecute s-au disputat primele partide contând pentru Cupa României la volei masculin, ediţia 2013-2014, cele din manşa tur a optimilor de finală. Rezultatele înregistrate: Arcada Galaţi - CSM Agronomia Bucureşti 3:0 (25:22, 25:17, 30:28); VCM LPS Piatra Neamţ - Phoenix Şimleul Silvaniei 3:1 (25:23, 19:25, 26:24, 25:23); Universitatea Cluj - Unirea Dej 1:3 (25:16, 15:25, 22:25, 17:25). Returul va avea loc la 23 octombrie. Dinamo Bucureşti este calificată direct pentru faza sferturilor de finală, pentru că nu are adversar în optimi. CVM Tomis, care a fost exceptată de la optimi, alături de SCM U. Craiova, CSVM Zalău şi Ştiinţa Explorări Baia Mare, va întâlni în sferturi (26 februarie şi 5 martie 2013) învingătoarea dintre Arcada şi CSM Agronomia.