CVM Tomis a obţinut matematic calificarea în play-off

Volei (m) / DA1, etapa a 8-a (restanţă): CVM Tomis Constanţa – CSS Lapi Centrul Naţional Dej 3-1

Sport 10 Februarie 2007 / 00:00 863 accesări

Un simplu antrenament – aşa au considerat jucătorii constănţeni de la Club Volei Municipal Tomis meciul restanţă cu CSS Lapi Centrul Naţional Dej, din etapa a opta a Diviziei A1, disputat aseară în Sala Sporturilor. La mai puţin de 48 de ore după returul cu Autocommerce Bled din Top Teams Cup, antrenorii Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov au odihnit toţi titularii de la Radovljica, mai puţin libero-ul Tănăsescu. În mod normal, victoria nu avea cum să le scape gazdelor, dacă ţinem cont că în lotul oaspeţilor erau doar jucători de 17 ani plus Spînu de 19 ani! Cadeţii din lotul naţional au venit la Constanţa ca să joace volei, să înveţe volei şi au reuşit să producă surpriza: au profitat la maximum de greşelile adversarilor şi au cîştigat primul set cu 25-20! Abia la 0-1 şi-au luat în serios oponenţii şi jucătorii constănţeni, iar în seturile următoare lucrurile au reintrat în normal: 25-15, 25-18, 25-18 şi victorie cu 3-1 pentru CVM Tomis. În urma acestui rezultat, constănţenii au obţinut matematic calificarea pentru play-off, alături de Dinamo, Steaua şi Piatra Neamţ, indiferent de ultimele rezultate.

Ieri, în jocul gazdelor s-a văzut clar lipsa de omogenitate, dar şi absenţa jocurilor oficiale pentru Gontariu sau Kuburovici. Dacă Ivkovici a fost în nota sa obişnuită, Dragoş Pavel, Voinea şi Milotin au demonstrat că pot fi soluţii la Tomis dacă li se va acorda mai multă încredere. În orice caz, faptul că a cedat un set cadeţilor din Dej rămîne o contraperformanţă pentru vicecampioana sezonului precedent, cîştigătoarea Cupei României şi sfertfinalista din Top Teams Cup... Al doilea meci dintre Tomis şi Lapi Dej se dispută astăzi, de la ora 13.00, în Sala Sporturilor, şi contează pentru etapa a 17-a a Diviziei A1, care mai programează partidele: Volei Club Municipal Piatra Neamţ - Steaua Bucureşti; Volei Club Municipal Rm. Sărat - Universitatea Cluj; Unirea Dej - Universitatea Baia Mare. Întîlnirea Dinamo Bucureşti - Remat Zalău 3-0 s-a jucat în devans.

Au evoluat formaţiile – CVM Tomis (antrenori Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Kuburovici – Gontariu, Milotin, Ivkovici, Voinea, D. Pavel, libero: Tănăsescu; Lapi Dej (antrenor Ovidiu Macarie): Pascan – Vîlcelean, Suson, Spînu, Gagea, Bala, libero: Szekely (au mai jucat Butuc, Coasă şi Crăciun). Arbitri: Florin Dragomir (Bucureşti) şi Gheorghe Bălhăceanu (Braşov).