CVM Tomis continuă lupta pentru medaliile de bronz

Volei (m) / DA1, play-off, finala pentru locurile 3-4, meciul 3: CVM TOMIS CONSTANŢA - DINAMO BUCUREŞTI 3:1

Sport 29 Aprilie 2011 / 00:00 807 accesări

Duelul dintre CVM Tomis Constanţa şi Dinamo Bucureşti, din finala pentru locurile 3-4 a Diviziei A1 la volei masculin, continuă. După cele două victorii obţinute de Dinamo la Bucureşti, CVM Tomis s-a impus, ieri, pe teren propriu, cu 3:1, şi scorul general a devenit 2-1 pentru Dinamo. Partida din Sala Sporturilor a început favorabil pentru Tomis, care a câştigat fără emoţii primul set, cu 25:19. Dinamo a revenit în joc adjudecându-şi setul secund cu 25:18, după care gazdele, încurajate din tribune şi de fotbaliştii Farului, au trecut din nou în avantaj, după 25:20 în setul 3. Ultimul set al meciului de ieri a fost şi cel mai spectaculos. Tomis a început în forţă şi s-a desprins la 8:2 (scor la care nervii au cedat în tabăra oaspeţilor, libero-ul Ilie văzînd cartonaşul galben înainte de primul time-out tehnic) şi 12:4, după care Dinamo a revenit incredibil şi a egalat la 13. A fost 16:13 pentru Tomis la al doilea time-out tehnic al setului, însă oaspeţii au egalat din nou, dar nu au mai avut puterea să treacă la conducerea jocului. Voleibaliştii Tomisului au strâns rândurile şi nu au mai oferit nicio şansă adversarilor, câştigând setul cu 25:19.

„Chiar dacă am cedat în primele două meciuri, nu este totul pierdut. Sperăm să obţinem şi a doua victorie acasă şi să mergem la Bucureşti să luăm medaliile de bronz”, a spus, după meci, coordonatorul de joc al Tomisului, Marin Lescov, cel care a împlinit în această săptămână 21 de ani. „Şansele rămân în continuare mai mici pentru noi, deoarece, chiar dacă învingem şi vineri, partida decisivă o vom disputa în deplasare. Noi oricum ne vom juca şansa până la capăt. În sport, orice este posibil. Ţin să le mulţumesc suporterilor pentru că ne-au susţinut şi sper să fie alături de noi şi vineri”, a declarat, la finalul partidei, Radu Began, căpitanul Tomisului.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Viktor Sidelnikov şi Răzvan Parpală): Lescov - Miklashevich, Began (cpt.), Macovei, David, D. Pavel şi Marquinho - libero (au mai jucat: Spînu şi Minchev); Dinamo (antrenori Daniel Rădulescu şi Cristache Catană): Despotovski - Purice, Roman (cpt.), Şoloc, Todorovic, Harbuz şi Ilie - libero (au mai jucat: Crăciun şi Dincă). Au arbitrat: Corneliu Malaxia (Bucureşti) şi Lucian Năstase (Galaţi).

Astăzi, de la ora 17.00, tot în Sala Sporturilor din Constanţa este programat meciul 4 al confruntării dintre CVM Tomis şi Dinamo. Dacă formaţia constănţeană se impune din nou, atunci întâlnirea decisivă pentru medaliile de bronz (se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci partide”) va avea loc la Bucureşti, marţi, 3 mai.