Deţinătoarea titlului e în grafic

GRUPA C: SPANIA - IRLANDA 4-0 (F. Torres 4, 74, D. Silva 49, Fabregas 83)

Sport 15 Iunie 2012 / 00:00 329 accesări

Selecţionerul Spaniei, Vicente del Bosque, a replicat imediat la criticile primite după meciul cu Italia, când a jucat fără vârf împins, şi l-a trimis pe Fernando Torres în primul 11 al partidei cu Irlanda, în locul lui Fabregas, marcatorul din acel prim joc. Iar atacantul lui Chelsea nu i-a înşelat aşteptările şi a “perforat” plasa porţii lui Given încă din min. 4. A fost o gravă eroare de marcaj în defensiva adversă, de care Torres a profitat prompt: 1-0 pentru Spania. Campioana mondială a controlat cu autoritate jocul în prima repriză, în care “verzii” au ameninţat rar poarta lui Casillas.

Irlandezii şi-au arătat limitele mai ales după pauză, când jocul de posesie prelungită al adversarilor le-a creat mari probleme. Silva a reuşit să majoreze avantajul campioanei mondiale şi europene în min. 49, cu un şut plasat din careu, la capătul unei faze prelungite de atac a echipei sale. La 2-0, Spania s-a străduit să mai înscrie, pentru că are nevoie de golaveraj în eventualitatea unei remize cu Croaţia în ultimul meci şi al unui succes italian în faţa Irlandei. Torres a profitat de spaţiile mari lăsate de adversari în defensivă şi a sprintat pe contraatac în min. 70, înscriind din pasa filtrantă a lui Silva: 3-0. Del Bosque şi-a scos imediat golgeterul, pentru a-l menaja, iar Fabregas a demonstrat că merita şi el să fie titular, cu golul de 4-0, marcat în min. 83. Irlanda este deja eliminată de la EURO 2012, însă peste toate rămâne impresia jalnică lăsată de băieţii lui Trapattoni, estompată puţin de fanii îmbrăcaţi în verde, care în ultimele zece minute ale jocului de la Gdansk au cântat şi au aplaudat continuu... Superbă lecţie de ataşament şi fair-play!

Au evoluat - Spania (antrenor Vicente del Bosque): Casillas - Arbeloa, S. Ramos, Pique, Alba - Xavi, Busquets, X. Alonso (65 J. Martinez) - D. Silva, F. Torres (74 Fabregas), Iniesta (79 Cazorla); Irlanda (antrenor Giovanni Trapattoni): Given - O’Shea, St. Ledger, Dunne, Ward - McGeady, Andrews, Whelan (80 Green), Duff (76 McClean) - Robbie Keane, Cox (46 Walters). Cartonaşe galbene: X. Alonso, J. Martinez / Robbie Keane, Whelan, St. Ledger. Au arbitrat: Pedro Proenca (centru) - Bertino Miranda, Ricardo Santos (asistenţi) - Manuel De Sousa, Duarte Gomes (asistenţi suplimentari)- toţi din Portugalia; Marcin Borski (rezervă - Polonia).