Duel din grupă reeditat în finala mică la Trofeul “Telegraf”

Trofeul “Telegraf”, ediţia a 23-a

Sport 14 Martie 2014 / 00:00 1234 accesări

Confruntarea din finala mică a ediţiei a 23-a a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu de acest gen din ţară rezervat veteranilor între două formaţii care s-au mai întâlnit la actuala ediţie. CFR Constanţa şi Sian Image Constanţa au făcut parte din Grupa B, câştigată de CFR şi în care Sian Image a ocupat locul 3. În meciul direct, cele două formaţii au terminat la egalitate, scor 1-1, după ce CFR a condus cu 1-0. Celelalte rezultate înregistrate de cele două echipe în grupă - CFR: 4-3 cu SNC-Bialex Valea Dacilor, 3-0 cu CS Agigea, 5-1 cu Tomis-Socep şi 3-0 cu CS Mihail Kogălniceanu; Sian Image: 5-0 cu Tomis-Socep, 6-0 cu CS Mihail Kogălniceanu, 3-1 cu CS Agigea şi 1-3 cu SNC-Bialex Valea Dacilor. În partidele eliminatorii, CFR a trecut de Capitol ’84, scor 4-2 - în optimi, şi de FC Tomis 2012 (finalista de anul trecut), scor 1-0, în sferturi, iar în semifinale a cedat, scor 2-3, în duelul cu Săgeata Stejaru, după ce a condus cu 2-1. Sian Image, surpriza actualei ediţii, a eliminat Intermacedonia-Steaua Mării, scor 1-0 - în optimi, şi pe SNC-Bialex Valea Dacilor, scor 2-1 - în sferturi, revenind de la 0-1, fiind învinsă în penultimul act de Municipal Constanţa, scor 4-1. La ediţia de anul trecut a Trofeului “Telegraf”, CFR s-a clasat pe locul 3, în timp ce Sian Image a ajuns, în acest an, în premieră în “careul de aşi” al turneului.

Programul meciurilor de duminică, 16 martie, de la Sala Sporturilor - ora 15.00, finala mică: CFR Constanţa - Sian Image Constanţa; ora 15.45, finala mare: Săgeata Stejaru - Municipal Constanţa. După încheierea finalei mari va avea loc şi festivitatea de premiere. Partidele vor putea fi urmărite în transmisiune directă la Neptun TV.

Turneul este organizat de cotidianul “Telegraf”, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa.