Echipa Şcolii nr. 12 s-a calificat pentru finala Cupei Danone de la Cluj

Sport 19 Mai 2008 / 00:00 1794 accesări

A fost sărbătoare sîmbătă, pe terenul “Voinţa”, unde s-a desfăşurat Cupa Danone la fotbal rezervată elevilor de 10-12 ani şi a fost desemnată echipa din Constanţa care va juca în turneul final de la Cluj. S-au aliniat la start 32 de echipe, reprezentînd şcoli generale din Constanţa, Basarabi (două), Valu lui Traian, Dorobanţu, Castelu şi Mangalia (cîte una). Lovitura de start a fost dată de Dumitru Antonescu, fostul internaţional de la Farul Constanţa, actualmente antrenor la Centrul de Copii şi Juniori al FC Farul. Conform aşteptărilor, cele mai bune formaţii au fost cele care au în componenţă fotbalişti legitimaţi: Şcoala Gen. nr. 12, cu jucători de la FC Farul (antrenor Constantin Mareş), şi Şcoala Gen. nr. 36, cu jucători de la Metalul (antrenor Cosmin Constantin). Ele nu au avut însă posibilitatea să joace finala pentru că s-a opus marea surpriză a competiţiei, echipa Şcolii Gen. nr. 3 din Constanţa! Şcoala 3 a cîştigat semifinala cu Şcoala 36 la limită, scor 1-0, din penalty, însă nu a mai rezistat în finală, cedînd cu 0-7 în faţa Şcolii 12. În cealaltă semifinală, 12 a învins pe 38 cu 1-0, iar finala mică le-a revenit celor de la 36, scor 2-1 cu şcoala 38. Echipa şcolii nr. 12 (profesor Viorel Prejbeanu), care în cinci meciuri a marcat 23 de goluri şi a primit unul singur, s-a calificat pentru finala pe ţară, programată pe 7 iunie, la Cluj, unde va întîlni cîştigătoarele din Timişoara, Bucureşti şi Cluj. Învingătoarea din finala naţională va reprezenta România la turneul final organizat în septembrie, la Paris, unde va fi prezent şi Zinedine Zidane, patronul spiritual al competiţiei, şi va efectua o vizită la celebrul Disneyland.

Organizatorii au fost darnici cînd a fost vorba de premii: toţi elevii care au jucat şi profesorii lor au primit diplomă de participare, tricou şi produse lactate Danone! Profesorii care au pregătit echipele calificate în finală au mai primit şi sume de bani: 150 de euro pentru locul întîi şi 100 de euro pentru locul al doilea. Echipa Şcolii 12 a mai primit şi un set complet de echipament (tricou, şort, jambiere, mănuşi de portar) cu care să evolueze la finala pe ţară. Nu au fost uitaţi nici spectatorii, fiind răsplătite cele mai entuziaste şi gălăgioase galerii! Copiii de la Şcoala nr. 16 (profesor Ecaterina Stănăşel) au primit iaurturi Danone şi marele premiu - echipament sportiv în valoare de 500 de euro! -, iar cei de la şcoala din Castelu (profesor Edvin Gemambet) au plecat acasă cu produse lactate, tricouri şi o minge oficială a competiţiei. În plus, Alexandra Teoharie, prezentatoarea emisiunii „Reporter” difuzată de TV Neptun la ora 19.30, a efectuat tragerea la sorţi a tombolei la care patru spectatori au fost premiaţi cu cîte un iPod, iar trei cu cîte un tricou semnat de Zinedine Zidane. Meciurile de la Constanţa au fost arbitrate de Ionel Pricopie, Erchian Ionus, Ştefan Toma şi Levis Abdulgani. Cotidianul Telegraf şi TV Neptun s-au numărat printre partenerii media ai competiţiei.