Egal cu gust amar pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 4-a: FC Farul - Petrolul Ploieşti 0-0

Sport 17 Septembrie 2009 / 00:00 1542 accesări

Echipa pregătită de Marius Şumudică a ratat şansa de a se apropia de partea superioară a clasamentului Seriei I, încheind la egalitate, 0-0, restanţa cu Petrolul Ploieşti, din etapa a 4-a a Ligii a II-a. Disputată ieri, la Stejaru, întrucît stadionul “Farul” a fost suspendat pentru o etapă, partida a adus în tribune doar cîteva sute de spectatori. Constănţenii au început în forţă şi, după doar două minute, Năstase a respins de pe linia porţii mingea trimisă cu capul de Diogo. Şapte minute mai tîrziu, Marius Ene a trimis în transversală, la capătul unei acţiuni superbe create de jucătorii Farului. După un sfert de oră de foc, ploieştenii au echilibrat disputa, ba chiar au ameninţat poarta lui Vlas. Primele emoţii au apărut în min. 29, cînd Elek a reluat cu capul pe lîngă poartă, însă cea mai mare ocazie a primei reprize a avut loc cinci minute mai tîrziu. Neagoe a centrat de pe partea dreaptă, Ţurcan a trimis la colţul scurt, însă Vlas a parat cu un reflex extraordinar. Acelaşi Ţurcan a creat panică în careul constănţenilor în min. 39, cînd l-a driblat şi pe goalkeeperul formaţiei de pe litoral, dar a scăpat mingea în afara terenului. Repriza s-a încheiat cu o nouă ratare a ploieştenilor, Vlas reţinînd mingea trimisă de capul de Elek. La reluare, Şumudică l-a aruncat în luptă pe Rusmir în postura de mijlocas ofensiv şi sîrbul a animat atacul Farului. Nici Cristocea, nici Diogo nu au găsit însă soluţiile pentru a-şi aduce echipa în avantaj, iar scorul a rămas neschimbat. Nici măcar golgeterul Marius Ene nu a spart gheaţa, şutul său trecînd peste transversală. Mai mult, ploieştenii au fost la un pas să dea lovitura cu trei minute înainte de final, Constantin Stan şutînd periculos, după o gafă a lui Ben Teekloh. În cele din urmă, scorul a rămas neschimbat, iar FC Farul a urcat doar două poziţii în clasament, ocupînd locul 9, cu 7 puncte, după cinci etape. “Este greu să joci aşa, din trei în trei zile. Adversarii s-au pus pe două rînduri, s-au baricadat şi s-au pus cu fundul în poartă. Nici noi nu am avut şansa de a marca repede. Maniera de arbitraj a fost însă incredibilă. Nu se poate să nu dai cartonaşe galbene. Este clar, doar pe echipă, nu se poate promova. Avem un lot restrîns, jucăm din trei în trei zile şi se resimte oboseala. Băieţii au alergat, şi-au dorit victoria şi îi felicit pentru acest lucru. Îmi pare bine că nu am luat gol, dar trebuie să rezolvăm şi atacul”, a spus Şumudică.

Au evoluat formaţiile: FC Farul (antrenor Marius Şumudică): Vlas - Măţel, Papp, Diogo, Mendy - B. Andone (86 Soare), Cristocea, Teekloh, Mansur (46 Rusmir) - M. Ene, Chico (41 C. Matei); Petrolul (antrenor Valeriu Răchită): A. Vlad - Cl. Dumitrescu, D. Chiriţă, Şomodean, P. Stoica - G. Crăciun, A. Neagoe (84 C. Stan) - B. Năstase, Cr. Vlad (68 Minciună), Elek - Ţurcan (52 Budescu). Arbitri: Emil Voicu (Bacău) - George Fridl (Comăneşti) şi Cătălin Teodor (Brăila). Spectatori: 500. Cartonaşe galbene: G. Crăciun, D. Chiriţă.

Două etape fără spectatori

Comisia de Disciplină a decis ieri sancţionarea clubului constănţean cu organizarea a două jocuri pe teren propriu fără spectatori şi cu o penalitate sportivă de 40.000 de lei, în urma incidentelor produse de proprii suporteri la jocul din deplasare cu Delta Tulcea, din Cupa României. Drept urmare, elevii lui Şumudică vor disputa întîlnirile cu Sportul Studenţesc, din etapa a 6-a, şi cu Săgeata Stejaru, din etapa a 7-a, cu tribunele goale, însă conducătorii grupării de pe litoral au anunţat că vor depune apel. Chiar şi aşa, fanii constănţeni au provocat incidente şi la meciul de ieri, chiar dacă organizatorii au luat măsuri speciale de siguranţă la acest joc. Membrii celor două galerii şi-au dat întîlnire în pauza partidei, pe terenul din spatele tribunei, avînd loc mai multe schimburi de lovituri. Jandarmii au intervenit în forţă şi i-au imobilizat pe liderii celor două grupuri. În aceste condiţii, mai mulţi fani constănţeni au rămas în afara stadionului în repriza secundă, lăsîndu-şi favoriţii fără sprijin din tribune. În schimb, suporterii constănţeni au venit aseară la stadionul Farul şi i-au asigurat pe jucători şi pe antrenorul Marius Şumudică de sprijinul lor. Ei au reproşat conducerii executive a clubului faptul că există restanţe salariale către jucători şi că a permis forţelor de ordine să-i agreseze la meciul de la Stejaru.