Elevii lui Panduru, ţinuţi în şah de Farul II

Sport 07 Martie 2007 / 00:00 810 accesări

Ca şi săptămîna trecută, elevii lui Basarab Panduru au disputat, ieri, un joc de verificare în compania echipei secunde a clubului. În partida de verificare desfăşurată pe terenul II din Complexul Sportiv “Farul”, tehnicianul constănţean a folosit jucătorii de rezervă sau cei reveniţi după accidentări. În prima repriză nu s-a marcat niciun un gol, dar după pauză, Voiculeţ a deschis scorul pentru prima echipă, în minutul 56. “Rechinii mici” şi-au adus însă aminte că în partida precedentă au cîştigat cu 2-1 şi au egalat în minutul 68, prin Boghiţoi. Repriza secundă s-a încheiat după doar o jumătate de oră, la dorinţa lui Basarab Panduru. Au evoluat formaţiile - FC Farul (antrenor Basarab Panduru): G. Curcă - Băcilă (46 M. Soare), D. Gheară (46 Caţaroş), Larie, L. Florea - Voiculeţ, V. Păcuraru, Tilincă - Gerlem, T. Moldovan, Disney; FC Farul II (antrenor Lucian Marinof): V. Neagu (46 A. Răuţă) - Măţel, Pascale, A. Mihai. Ţarălungă - Boghiţoi, C. Ciobanu, L. Mihai II (56 A. Grigoraş) - Durbac (55 Călin), Chirilă (33 Calagi), Fl. Neaga.

Spre finalul partidei, au început antrenamentul în spatele porţilor şi restul jucătorilor de la prima echipă, antrenorul Farului alăturîndu-se şi el după ultimul fluier. Singurul indisponibil din tabăra constănţenilor rămîne Florin Lungu, nerefăcut complet după operaţia de menisc suferită în luna decembrie. În schimb, infirmeria adversarei de sîmbătă, din etapa a 22-a a Ligii I, Steaua Bucureşti, este plină. Sorin Ghionea şi Petre Marin au şanse mici să evolueze, Nicolae Dică se află în convalescenţă la Bologna, în timp ce Cyril Thereau este suspendat după cartonaşul primit în meciul cu FC Vaslui. În schimb, la Constanţa ar putea să debuteze noua achiziţie a bucureştenilor, brazilianul Elton.