Eșec pentru „tricolorii mici“ în Israel

Fotbal U-19 / EURO 2016

Sport 16 Februarie 2016 / 15:06 492 accesări
Alexandru Cicâldău a purtat banderola de căpitan în partida cu Israel

Aflată într-un stagiu de pregătire în Israel, naționala de fotbal sub 19 ani a României a fost învinsă de echipa similară a Israelului cu scorul de 1-0, luni seară, într-un meci amical jucat în Afula (Israel), oraş aflat la 75 de kilometri de Tel Aviv, în fața a aproximativ 1.000 de spectatori. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Eden Hershkovich, în primul minut de prelungire. Dintre cei cinci jucători convocați de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”, mijlocașul Alexandru Cicâldău a jucat până în min. 78, purtând și banderola de căpitan, fundașul Victor Rogoza a început ca titular și a fost înlocuit în minutul 90, mijlocașul Dan Panait și atacantul Cristian Ene au intrat în startul reprizei secunde, iar portarul Arpad Tordai nu a fost inclus în lot.

Selecționerul Andrei Spier a utilizat următoarea echipă: Suciu - Rogoza (90 Hreniuc), Ciobotariu, Dudea, Chelaru (46 D. Panait) - D. Cojocaru (85 Mih), Chivari - Vîlceanu (46 P. Petre), Cicâldău (78 Al. Dulca), Al. Stoica (60 A. Manea) - Botă (46 Cr. Ene). Următorul amical dintre cele două echipe va avea loc pe 17 februarie, pe terenul complexului de la Shefayim (Israel), de la ora 15.00.

„Tricolorii mici” se pregătesc pentru meciurile din Grupa a treia a Turului de Elită al Campionatului European din 2016, găzduită de Austria, în perioada 24-29 martie. Pentru a se califica la turneul final, care se va disputa în perioada 11-24 iulie, în Germania, reprezentativa pregătită de Andrei Spier trebuie să ocupe locul 1 în grupa din care mai fac parte Cehia, Slovacia şi Austria. Cele șapte câștigătoare ale grupelor din Turul de Elită vor fi prezente în ultima fază a competiției, alături de Germania, ţara organizatoare a EURO 2016 la această categorie de vârstă. În Austria, România va susține cele trei partide după următorul program: pe 24 martie, ora 12.00, cu Cehia, pe 26 martie, ora 16.30, cu Austria, pe 29 martie, ora 19.00, cu Slovacia.