Evoluţie curajoasă a tricolorilor în faţa ibericilor

Fotbal / Meci amical: ROMÂNIA - SPANIA 0-0

Sport 27 Martie 2016 / 23:47 651 accesări
Ciprian Tătăruşanu nu a primit gol în partida cu Spania

Reprezentativa de fotbal a României a jucat de la egal la egal cu Spania, duminică seară, la Cluj-Napoca, într-o partidă amicală extrem de importantă pentru tricolori şi care s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. Selecționata pregătită de Anghel Iordănescu a început curajos întâlnirea de pe „Cluj Arena” şi Adi Popa, în minutul 7, a şutat pe lângă poartă de la marginea careului. Tătăruşanu, în min. 10, a avut două intervenţii care au împiedicat deschiderea scorului, iar Nicuşor Stanciu nu l-a putut învinge pe Casillas în minutele 28 şi 33, portarul spaniol intervenind salvator. 0-0 la pauză şi Pique a trimis mingea în braţele lui Tătăruşanu în min. 47, după un corner. Pe contraatac, în min. 56, Florin Andone a trimis mingea pe lângă poartă din interiorul careului, Nicuşor Stanciu a mai încălzit tribunele cu câteva acţiuni personale, dar tabela de marcaj nu s-a modificat până la final, spaniolilor fiindu-le refuzat un penalty în minutul 88, după intervenţia lui Săpunaru la Fabregas.

Au evoluat - România: Tătărușanu - Săpunaru, Dr. Grigore, Chiricheș (cpt.), St. Filip - Pintilii (90+1 Ropotan), Hoban - Ad. Popa (61 Torje), N. Stanciu (85 Sânmărtean), B. Stancu (66 A. Ivan) - Fl. Andone (74 Rusescu); Spania: Casillas (cpt.) - Mario Gaspar, Pique (52 Nacho), Bartra, Jordi Alba - Koke, Sergi Roberto (60 Fabregas) - Pedro Rodriguez (67 Mata), David Silva (79 Morata), Nolito (46 Isco) - Pablo Alcacer (60 Aritz Aduriz).

Luni seară se vor disputa următoarele partide amicale - ora 17.00: Andora - Moldova; ora 19.00: Liechtenstein - Insulele Feroe; ora 20.00: Ucraine - Țara Galilor; ora 20.45: Irlanda de Nord - Slovenia.