FC Farul a cîştigat cu 1-0 a doua partidă de verificare din Cipru

Sport 05 Februarie 2007 / 00:00 685 accesări

După ce a ratat amicalul cu sîrbii de la Sartid Smederevo, FC Farul a disputat, duminică, a doua partidă de verificare din stagiul de pregătire din Cipru. Lipsit în continuare de mai mulţi jucători de bază din cauza accidentărilor, antrenorul Basarab Panduru a trimis în teren următoarea formulă de echipă: Vlas - Farmache, I. Barbu, Şchiopu, Maxim - Teekloh - M. Nae, Otvoş, Todoran, I. Apostol - Guriţă. Prima repriză a fost extrem de echilibrată, dar în ciuda ocaziilor de la ambele porţi s-a încheiat fără gol, 0-0. Scorul avea să fie deschis după pauză, în min. 65, de veteranul Mihai Guriţă, care a trecut peste momentele mai grele provocate de despistarea unor probleme cardiace. Căpitanul Farului a forţat la o centrare trimisă de Todoran de pe partea stîngă şi mingea s-a scurs în plasă atinsă şi de un adversar. La cîteva secunde după gol, Panduru a efectuat mai multe schimbări, iar echipa a arătat cu totul altfel: Vlas - Farmache, I.Barbu, Şchiopu, Maxim - Larie - M. Soare, Berchtold, Todoran, Senin - Disney. Doar zece minute s-a păstrat această formulă, alte trei înlocuiri avînd loc cu un sfert de oră înainte de final. Cosmin Gheorghiţă a intrat în locul lui Farmache, motiv pentru care Barbu a fost mutat pe banda dreaptă, Voiculeţ l-a schimbat pe Todoran, iar Florea a preluat postul de fundaş stînga de la Maxim. Scorul a rămas neschimbat pînă la final, constănţenii înregistrînd astfel a patra victorie în tot atîtea jocuri de pregătire. Următoarea partidă de verificare se va disputa mîine, dar nu împotriva lui Achnas Ethinikos, aşa cum era programat iniţial, ci a ciprioţilor de la Aris Limassol.

Nu mai vine Tilincă!

“Transferul-bombă” al Farului în această iarnă, achiziţionarea lui Cosmin Tilincă, nu se va mai realiza. Înţelegerea pentru un împrumut pînă în vară, contra sumei de 40.000 de euro, a căzut din cauza neînţelegerilor dintre impresarul jucătorilor şi conducerea Farului. În plus, atacantul de la CFR Cluj a primit o ofertă mult mai avantajoasă din China, în timp ce FC Argeş insistă tot pentru un transfer definitiv.