FC Farul a fost umilită la Brăila

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 19-a: DACIA UNIREA BRĂILA - FC FARUL CONSTANȚA 4-0

Sport 28 Februarie 2016 / 16:41 862 accesări
Fundașul Doru Bratu a jucat slab, iar în minutul 53 a fost eliminat pentru un fault dur

Declarațiile optimiste ale oficialilor de la FC Farul Constanța, care au anunțat că formația de pe litoral este una dintre principalele candidate la promovarea în prima ligă, au fost spulberate sâmbătă, când echipa pregătită de Constantin Gache a fost umilită în primul joc oficial din acest sezon. Constănțenii au pierdut fără drept de apel în fieful celor de la Dacia Unirea Brăila, scor 0-4 (0-3), într-o partidă contând pentru etapa a 19-a din Seria 1 a Ligii a 2-a, și au mari emoții în privința calificării în play-off. Gazdele au deschis scorul după doar cinci minute, când portarul Răzvan Began a fost păcălit de șutul trimis de S. Frunză din interiorul careului. Diferența s-a mărit în min. 37, după ce mingea centrată de S. Frunză a ajuns la Iosofache, iar mijlocașul brăilean l-a executat pe goalkeeperul în vârstă de 19 ani. Cinci minute mai târziu, Iosofache a reușit „dubla”, reluând cu capul, din plonjon, la centrarea lui Stănciulescu. La reluare, constănțenii au rămas în inferioritate numerică, în min. 53, după ce D. Bratu a fost eliminat pentru o intrare criminală asupra lui Iosofache, accidentându-l pe fotbalistul gazdelor. Egalitatea numerică s-a refăcut însă în min. 81, când Al. Niță a văzut al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu. Scorul final a fost stabilit în min. 89 de Al. Muscă, fostul atacant al constănțenilor trimițând cu capul din careul mic. FC Farul a suferit astfel o nouă umilință, după ce, în ultima partidă disputată anul trecut, a fost spulberată pe teren propriu, scor 6-2, de Dunărea Călărași.

Au jucat pentru FC Farul: Began - Milea (46 Tigoianu), Fl. Popa, D. Bratu, Murgoci - Ad. Ionescu (67 Băjan), V. Munteanu, Pătulea, Fl. Pătraşcu, Zugravu (46 Țăranu) - Vezan, Pătulea.

CRITICAȚI DE BRAȘOVEANU

Președintele grupării de pe litoral, Auraș Brașoveanu, i-a criticat pe jucători pentru atitudinea din teren, dar l-a reconfirmat pe Constantin Gache în funcția de antrenor. „Suntem șocați! Cred că unii dintre jucători nu au fost concentrați și nu au fost preocupați în totalitate de joc. Au avut și alte direcții în care și-au măcinat concentrarea. Cu o zi înainte de meci, unii dintre ei au venit să întrebe când își iau banii, deși aveau restanțe de doar 15-20 la sută. Și au jucat slab spre foarte slab. Nu am reușit să trecem peste șocul primirii primului gol, iar după al doilea s-a rupt totul. În acest moment nu se pune problema ca scaunul de antrenor al lui Constantin Gache să se clatine. Vom face o analiză cu toții și vom vedea ce este de făcut. Nu cred că șansele la promovare sunt foarte afectate, însă trebuie să ne trezim după această înfrângere usutrătoare”, a spus oficialul constănțean.

Celelalte rezultate ale etapei: SC Bacău - Oţelul Galați 3-0, Rapid CFR Suceava - ACS Berceni 1-2, Bucovina Pojorâta - CS Balotești 1-1, Dunărea Călărași - Ceahlăul Piatra Neamț 1-0, Academica Clinceni - Rapid București 0-2. Gloria Buzău a stat.

Clasament: 1. Călăraşi 39p (golaveraj: 40-10), 2. Rapid 39p (27-7), 3. Brăila 36p (25-15), 4. Clinceni 33p (33-19), 5. FC FARUL 28p (27-22), 6. SC Bacău 28p (21-20), 7. Buzău 23p (18-29), 8. Berceni 22p (22-27), 9. Suceava 21p (18-26), 10. Baloteşti 16p (14-24), 11. Pojorîta 15p (23-31), 12. Oţelul 12p (10-25), 13. Ceahlăul 8p (7-30).