FC Farul a încheiat sezonul în genunchi

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 34-a: GLORIA BUZĂU - FC FARUL CONSTANŢA 5-1

Sport 10 Iunie 2010 / 00:00 1720 accesări

FC Farul a încheiat, ieri, cu o înfrângere severă, 1-5 la Buzău, cu Gloria, unul dintre cele mai slabe sezoane din istoria clubului. În ultima etapă din această ediţie a ligii secunde, fără mai mulţi titulari, dar cu juniorii Buşe, Conţu şi Sescioreanu, formaţia de pe litoral a fost umilită de o echipă din subsolul clasamentului. Primul gol a venit după doar cinci minute, când Măcelaru a scăpat mingea în faţă, după un şut al lui Chimir, iar Sighiartău a împins balonul în plasă. Diferenţa s-a mărit în min. 29, C. Marin reluând în plasă mingea centrată de Chimir. După doar două minute, Mansur a redus din handicap, marcând direct din corner. Până la pauză, gazdele au mai înscris o dată, Marincău plasându-şi perfect lovitura de cap, după cornerul executat de Chimir. Nemulţumit de prestaţia lui Măcelaru, tehnicianul constănţean l-a aruncat în luptă pe Neagu, dar golurile au continuat să curgă în poarta constănţenilor. În min. 52, acelaşi Chimir a centrat perfect, iar Marincău a bifat dubla, spre deliciul puţinilor spectatori prezenţi în tribune. Scorul final a fost stabilit cu nouă minute înainte de final, Lazăr trimiţând sub transversală, din interiorul careului. În urma acestui rezultat, FC Farul a terminat actualul sezon pe locul 8, departe de pretenţiile din vara anului trecut, când obiectivul fixat de conducerea clubului a fost promovarea în Liga I. În schimb, gruparea de pe litoral a reuşit să încheie campionatul, în ciuda numeroaselor restanţe financiare către jucători. Telenovela echipei constănţene se află însă abia la început, lipsa banilor ameninţând să ducă la desfiinţare clubul în această vară. Un prim pas a fost deja făcut, cei mai mulţi jucători anunţând că vor părăsi clubul liberi de contract, în timp ce patronul Farului, Giani Nedelcu, a declarat că cei mai buni jucători, Alexandru Măţel şi Cosmin Matei vor fi scoşi la vânzare.

Au evoluat - Gloria (antrenor Nicolae Anton): Rădulescu - Mocanu, Marincău, C. Marin, Ursu - Chimir, Otvoş (79 Lazăr), Drăguţ, Boghiţoi (cpt.) - Sighiartău (84 M. Ştefan), Priescu (82 Ionescu); Farul (antrenor Gică Butoiu): Măcelaru (46 Neagu) - Pascale, Fl. Tudorache, Ignat, Mendy - Niţescu (55 Loch), D. Prodan (82 Buşe), Buzea, Mansur - Pantelie, Doicaru. Marcatori: Sighiartău 5, C. Marin 29, Marincău 43, 52, Lazăr 81 / Mansur 31. Tot ieri au avut loc meciurile Concordia Chiajna - FC Snagov 1-0 şi Victoria Brăneşti - Petrolul Ploieşti 1-2. Partidele Delta Tulcea - FCM Bacău 3-0 şi Tricolorul Breaza - Cetate Suceava 3-0 s-au decis la “masa verde”. Sâmbătă se vor desfăşura şi ultimele patru întâlniri ale etapei: Dunărea Giurgiu - Sportul Studenţesc, Dunărea Galaţi - Săgeata Stejaru, CSM Rm. Sărat - Dinamo II Bucureşti şi Steaua II Bucureşti - FC Botoşani.