FC Farul a obţinut încă o victorie în Italia

Sport 03 August 2009 / 00:00 1228 accesări

Aflată într-un stagiu de pregătire în Italia, formaţia pregătită de Marius Şumudică a continuat seria meciurilor amicale. Constănţenii au dat piept sîmbătă seara, pe micuţul stadion din comuna San Giovanni Valdarno, cu formaţia italiană din liga a patra, AC Sangiovannese. Iniţial, Farul ar fi trebuit să întîlnească echipa din ligă secundă AC Cesena, meciul fiind anunţat şi pe site-ul oficial al formaţiei la care a evoluat şi Daniel Pancu, însă italienii au decis să anuleze amicalul. Drept urmare, Vlas şi compania au evoluat din nou împotriva unui adversar modest, aşa cum au făcut-o şi în precedentele partide de verificare din această vară. Scorul a fost deschis după doar cinci minute de gazde, dar, pînă la pauză, constănţenii au restabilit egalitatea, Ene înscriind în minutul 26. În repriza secundă, elevii lui Şumudică au marcat repede, prin Paşcovici în minutul 53, fundaşul stînga stabilind şi scorul final, 2-1, în favoarea Farului. Antrenorul constănţean a început jocul cu următorul “unsprezece”: Vlas - Măţel, I.Barbu, Şchiopu, Paşcovici - C.Matei, Teekloh, Rusmir, Cristocea - M.Ene, E.Nanu. Astfel, formaţia de pe litoral a bifat al optulea succes din tot atîtea amicale disputate în această vară, dar adevăratele examene vor începe abia pe 15 august, cînd este programat startul ligii secunde. Constănţenii vor rămîne în Italia pînă pe 6 august, timp în care mai au programat un singur joc de verificare. Miercuri, 5 august, de la ora 18.00. Farul va da piept, pe un teren din baza sportivă de la Coverciano, cu o selecţionată formată din jucători liberi de contract din ligile inferioare italiene, care se pregătesc la Coverciano, în speranţa găsirii unui angajament. “Încercăm să mai găsim un amical, dar, chiar dacă nu vom găsi adversar, cel mai important lucru este ca jucătorii să continue programul de pregătire centralizată”, a explicat directorul general al FC Farul, Mircea Crainiciuc.

Altfel, gruparea constănţeană este aproape de a scăpa de Dragan Gosic şi Andrej Rastovac, doi dintre jucătorii cu contracte foarte mari. Ambii au fost anunţaţi de tehnicianul Farului că nu intră în vederile sale pentru sezonul următor, dar au refuzat să-şi rezilieze contractele. În schimb, cei doi ar putea să plece la o echipă din Azerbaidjan. “Am primit oferte din Azerbaidjan atît pentru Gosic, cît şi pentru Rastovac şi sperăm ca în cîteva zile să rezolvăm transferul lor”, a spus Crainiciuc.