FC Farul continuă seria eşecurilor

Sport 26 Iunie 2008 / 00:00 815 accesări

După ce anul trecut a obţinut victorii în cantonamentele de pregătire, întîlnind însă formaţii din ligile inferioare, FC Farul a devenit “ciuca bătăilor” în partidele de verificare din această vară. Constănţenii au înregistrat, ieri, al treilea eşec consecutiv din cadrul stagiului austriac de la Kaprun şi vor încheia pe ultimul loc turneul amical la care au participat alături de Saturn Moscova, Austria Viena şi Dnepr. Învinşi cu 4-1 de Saturn, elevii lui Ion Marin au ieşit mai bine din confruntarea cu formaţia austriacă, cedînd cu 2-1. Austria a deschis scorul, în min. 37, dintr-o lovitură de pedeapsă executată de fostul internaţional sloven Acimovic. Cu un minut înainte de pauză, Marius Nae a reuşit să egaleze, însă austriecii şi-au asigurat victoria prin reuşita lui Topic, din min. 67. “Săpăligă” a început partida cu următorul “unsprezece”: G. Curcă - Farmache, I. Barbu, Pătraşcu, Maxim - Băcilă, Voiculeţ, L. Pîrvu, M. Nae, Gerlem - E. Nanu. Au mai jucat: Mendy, Păcuraru, Iancu, Fatai, Chico şi Moldovan. Căpitanul Cristi Şchiopu a fost menajat din cauza unei tendinite, în timp ce restul jucătorilor din lot au efectuat un antrenament separat. La Austria Viena au jucat: Almer - Krammer, Troyansky, Schiemer (46 Dragovic), Polak - Sulimani (66 Topic), Blanchard, Netzer (46 Hattenberger), Acimovic - Lafata (46 Okotie), Bazina (64 Mössner). În ultimul meci din turneu, FC Farul va întîlni, sîmbătă, pe Dnepr Dnepropetrovsk, dar nici în cazul unei victorii nu va părăsi ultimul loc, ţinînd cont că în primul joc ucrainienii au trecut cu 3-1 de Austria Viena. În afara turneului, “rechinii” vor juca vineri o nouă partidă amicală, cu Kryliya Sovetov Samara, locul 6 în prima ligă din Rusia după disputarea primelor 11 etape.

Altfel, constănţenii vor începe Liga I sîmbătă, 26 iulie, în fieful Gloriei Buzău, meciul fiind programat de la ora 18.00. Prima partidă de pe teren propriu este programată duminică, 3 august, de la ora 21.00, împotriva celor de la Rapid Bucureşti.