FC Farul nu a renunţat la visul promovării

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 23-a: SPORTUL STUDENŢESC - FC FARUL 0-0

Sport 12 Aprilie 2010 / 00:00 1224 accesări

Şansele formaţiei de pe litoral de a promova în prima ligă s-au diminuat ieri, după ce FC Farul nu a obţinut decât un rezultat de egalitate, 0-0, în fieful uneia dintre contracandidatele la locul secund în clasamentul Seriei I, Sportul Studenţesc, în etapa a 23-a a Ligii a II-a. Totuşi, constănţenii îşi leagă ultimele speranţe de evoluţia bună din Regie, mai ales că au avut de înfruntat şi un arbitraj potrivnic din partea centralului Istvan Kovacs. La primul joc pe banca tehnică, Dennis Şerban şi Gică Butoiu au luat câteva decizii surprinzătoare, care s-au dovedit inspirate, trimiţîndu-i pe Cristocea în postura de fundaş stânga şi pe Larie în cea de mijlocaş defensiv. Prima repriză a fost extrem de tacticizată, motiv pentru care au lipsit marile ocazii. Cu trei minute înainte de pauză, centralul din Carei şi-a intrat în rol şi l-a eliminat pe Marius Soare, acordându-i al doilea cartonaş galben pentru o simulare. Mai mult, managerul general al grupării de pe litoral, Vicenţiu Iorgulescu, a fost trimis în tribună pentru proteste. În superioritate numerică, Sportul a preluat controlul şi Curelea a irosit ocazia meciului în min. 57, trimiţând peste poarta din 6 m. Treptat, constănţenii au echilibrat din nou disputa, dar Kovacs a ieşit încă o dată în evidenţă, eliminându-l uşor pe Henry pentru lovirea adversarului. După patru minute, centralul a făcut o victimă şi în tabăra gazdelor, Curelea văzând şi el al doilea cartonaş galben. Finalul a fost pe contre, Ciupe, respectiv Fatai, fiind aproape de a da lovitura de graţie. În cele din urmă, duelul din Regie s-a încheiat fără gol, iar Farul visează încă la locul secund. „Egalul ne ajută foarte puţin, pentru că poziţia din clasament nu ne mulţumeşte. Totuşi, după cum a decurs jocul, este bun şi un punct, pentru că, în aceste condiţii, nu se putea scoate mai mult. Nu comentez arbitrajul niciodată. Sunt oameni care judecă prestaţia arbitrilor şi trebuie să-şi facă meseria. Nu ne rămâne decât să câştigăm meciurile rămase din acest sezon şi să sperăm că vom promova. Pentru noi, urmează 11 finale”, a spus, la final, Dennis Şerban.

Au evoluat - Sportul (antrenor Tibor Selymes): Viciu - Ciupe, Patriche, Lung, Cazan - Nae, Cruceru (56 C. Gheorghe), Irimia, Cheţan (73 Chihaia) - Ferfelea, Curelea; FC Farul (antrenor Gheorghe Butoiu): Sardescu - Măţel, Pătraşcu, Păcuraru, Cristocea - Soare, B. Andone (60 Henry), Larie, C. Matei (75 Doicaru) - Fatai, M. Ene (55 Andrade). Au arbitrat: Istvan Kovacs (Carei) - Mihai Artene (Vaslui) şi Costin Florescu (Satu Mare). Cartonaşe galbene: Curelea (2), Nae / Soare (2), Doicaru. Cartonaşe roşii: Curelea 76 / Soare 42, Henry 72.

Celelalte rezultate ale etapei: Gloria Buzău - Delta Tulcea 0-1; Tricolorul Breaza - Săgeata Stejaru 0-3; Dunărea Giurgiu - Dunărea Galaţi 1-0; Victoria Brăneşti - Dinamo II 4-1; Concordia Chiajna - FCM Bacău 1-0; FC Snagov - FC Botoşani 2-0; Steaua II - CSM Rm. Sărat 3-0; Petrolul Ploieşti - Cetate Suceava 3-0.