FC Farul, umilită din nou la Brăila

Fotbal / Liga a 2-a, play-off, etapa 1: DACIA UNIREA BRĂILA - FC FARUL CONSTANŢA 4-0

Sport 09 Aprilie 2016 / 20:09 985 accesări
Cosmin Neagu a avut o prestaţie sub aşteptări, fiind înlocuit la pauză

Plecată la drum în play-off Seriei I a Ligii a 2-a cu mult optimism, mai ales după cele patru victorii consecutive din finalul sezonului regulat, FC Farul s-a făcut de râs încă de la primul pas, fiind spulberată sâmbătă, în fieful celor de la Dacia Unirea Brăila, scor 4-0 (1-0), în etapa 1. Constănţenii au suferit astfel o nouă umilinţă în faţa brăilenilor, după ce, la începutul acestui an, pierduse cu acelaşi scor la Brăila. Gazdele au deschis scorul prin Roşu, în min. 26, cu un şut în vinclu de la 25 de metri, iar elevii lui Ilie Stan au încercat până la pauză să egaleze, dar S. Chiţu a ratat cea mai mare ocazie, nimerind bara. La reluare, defensiva grupării de pe litoral a cedat din nou, în min. 52, la o lovitură de colţ executată de Frunză, când Puşcaşu a reluat cu capul pe lângă Negrilă. Cinci minute mai târziu, Vezan l-a faultat pe Niţă în propriul careu şi Roşu a mărit diferenţa de la punctul cu var. Scorul final a fost stabilit în min. 78, când Dima a pătruns în careu şi l-a învins pe portarul constănţean. În ciuda eşecului dureros, FC Farul păstrează în continuare şanse teoretice pentru promovare, ţinând cont că principalele contracndidate au început şi ele cu stângul acest play-off. Astfel, Rapid Bucureşti a cedat vineri pe teren propriu în faţa celor de la SC Bacău, scor 1-2, în timp ce Dunărea Călăraşi a obţinut doar un punct în duelul de sâmbătă cu Academica Clinceni, scor 1-1.

Au evoluat pentru FC Farul: Negrilă - Băjan, Fl. Pătraşcu, D. Bratu, Zugravu - V. Munteanu, Vezan (58 Al. Ioniţă I), Ad. Ionescu, C. Neagu (46 Tigoianu) – Pătulea, S. Chiţu (80 L. Manole).

Clasament play-off: 1. Rapid 25p, 2. Brăila 24p, 3. Călăraşi 24p, 4. Clinceni 20p, 5. FC FARUL 19p, 6. SC Bacău 18p.