FC Salzburg a produs surpriza în UEL

Fotbal / UEFA Europa League, optimi de finală, manșa retur

Sport 16 Martie 2018 / 08:49 462 accesări

Joi seară s-au disputat meciurile din manşa retur a optimilor de finală din UEFA Europa League. Atletico Madrid, Olympique Marseille, Lazio Roma, RB Leipzig, Sporting Lisabona, Arsenal Londra, FC Salzburg şi CSKA Moscova sunt echipele calificate în sferturile de finală, performera fiind formaţia austriacă FC Salzburg. Fosta adversară a Viitorului în play-off-ul UEL a trecut de Borussia Dortmund, succesul din tur, din deplasare, fiind decisiv. Două dintre adversarele vicecampioanei României, FCSB, au luptat pentru un loc în sferturi, iar Sporting Lisabona a eliminat-o pe Viktoria Plzen, după prelungiri, graţie unui gol marcat în deplasare. CSKA Moscova a întors rezultatul nefavorabil din tur la Lyon, în timp ce Atletico Madrid şi Olympique Marseille au câştigat şi în deplasare. RB Leipzig a rezistat la Sankt Petersburg, Lazio Roma a obţinut victoria la Kiev, iar Arsenal Londra nu a oferit Milanului vreo şansă la calificare.

Rezultate: Lokomotiv Moscova - Atletico Madrid 1-5 (Rybus 20 / Correa 16, Saúl Ñíguez 47, F. Torres 65-pen., 70, Griezmann 85) - în tur: 0-3, Athletic Bilbao - Olympique Marseille 1-2 (Williams 74 / Payet 38-pen., Ocampos 52) - în tur: 1-3, Dynamo Kiev - SS Lazio Roma 0-2 (Lucas 23, De Vrij 83) - în tur: 2-2, Zenit St. Petersburg - RB Leipzig 1-1 (Driussi 45+1 / Augustin 22) - în tur: 1-2, Viktoria Plzen - Sporting Lisabona 2-1 (M. Bakoš 6, 65 / Battaglia 105+2) - după prelungiri - în tur: 0-2, Arsenal Londra - AC Milan 3-1 (Welbeck 39-pen., 86, Xhaka 71 / Hakan Çalhanoğlu 35) - în tur: 2-0, FC Salzburg - Borussia Dortmund 0-0 - în tur: 2-1, Olympique Lyon - CSKA Moscova 2-3 (Cornet 58, Díaz 71 / Golovin 39, Musa 60, Wernbloom 65) - în tur: 1-0.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală ale UEFA Europa League (5 aprilie - manşa tur; 12 aprilie - manşa retur) va avea loc vineri, de la ora 14.00, la Nyon (Elveţia).

Tot vineri, dar de la ora 13.00, este programată şi tragerea la sorţi a confruntărilor din sferturile de finală (3 şi 4 aprilie - manşa tur; 10 şi 11 aprilie - manşa retur) ale Ligii Campionilor.