FC Viitorul a cucerit Supercupa României Under 19

Sport 09 Iunie 2018 / 21:44 702 accesări

Sâmbătă, la Mogoșoaia, FC Viitorul Constanţa, câştigătoarea Ligii Elitelor Under 19, a învins, cu scorul de 3-1, echipa Dinamo Bucureşti, câștigătoarea Cupei României Under 19, astfel că formaţia constănţeană a obţinut Supercupei României la această categorie de vârstă. După ce la pauză dinamoviştii au condus cu 1-0, prin golul înscris de Gabriel Răducan în minutul 21, Viitorul a pus stăpânire pe joc în repriza a doua, iar atacantul Romeo Bănică a reuşit un hat-trick, în minutele 50, 60 și 66, stabilind rezultatul final. Romeo Bănică a şi fost desemnat cel mai bun jucător al partidei.

Au evoluat pentru FC Viitorul U19 (antrenori Cristian Cămui şi Vasile Mănăilă): Murariu - Boboc, Leca, Vidrăsan, Neciu (74 R. Ghiță) - M. Ene (90+1 Sabangeanu), Negrean, Tucaliuc - Matiș (76 Zete), Bănică (84 Pop), Mihalache (58 Halep).