FC Viitorul, start perfect în noul campionat

Fotbal / Liga 1, etapa 1

Sport 17 Iulie 2017 / 20:57 685 accesări

Cristi Ganea a marcat un eurogol în partida de luni

Prima etapă a sezonului 2017-2018 din Liga 1 a programat luni seară, pe terenul „Central” din cadrul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, întâlnirea dintre formațiile FC Viitorul, campioana en titre, și Gaz Metan Mediaș. Jucătorii antrenați de Gică Hagi au început în forță partida și după trei mari ocazii de gol ratate cu ușurință, prin Aurelian Chițu, în min. 16, reluare imprecisă, Ovidiu Herea, în min. 29, minge trimisă în bara laterală, și Romario Benzar, în min. 30, șut respins de portarul Greab, au reușit să înscrie de două ori până la pauză. Aurelian Chițu a marcat în min. 31, iar Cristi Ganea a executat perfect o lovitură liberă în min. 36, trecându-și în cont un eurogol. În repriza a doua echipa constănțeană a punctat pentru a treia oară în minutul 62, prin Țucudean, iar oaspeții au fost la un pas de golul de onoare în min. 72, atunci când Rîmniceanu a respins în bara transversală balonul trimis din lovitură liberă de Danci. Viitorul câștigă cu scorul de 3-0 și se instalează astfel pe prima poziție a clasamentului, la egalitate cu Dinamo.

Au evoluat următoarele formații - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Boli, Țîru, M. Constantin, Cr. Ganea - Benzar (cpt.), Dr. Nedelcu, Casap (7 Cicâldău) - A. Chițu (58 D. Lopez), Țucudean, Ov. Herea (68 Băluță); Gaz Metan (antrenor Cristi Pustai): Greab - Zderic, Khubuitia, Danci, Bușu - Mitic, Bic (69 Tîrcoveanu) - Sg. Popovici (63 Buziuc), Curtean (46 I. Voicu), D. Olaru - Golubovic. Cartonașe galbene: Mitic. Meciul a fost arbitrat la centru de Cătălin Popa.

Celelalte rezultate din prima etapă a Ligii 1 - vineri: CS Universitatea Craiova - CSM Poli Iași 2-0 (Băluţă 42, Gustavo 50); sâmbătă: Concordia Chiajna - ACS Poli Timişoara 0-1 (Bîrnoi 50), Juventus București - Dinamo București 0-3 (Rivaldinho 32, Nascimento 66, Nedelcearu 90+3); duminică: Astra Giurgiu - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-0 (Marquinhos 50), FCSB - FC Voluntari 2-1 (Budescu 34-pen., Man 90+2 / Ad. Bălan 55). Ultimul joc al etapei, FC Botoșani - CFR Cluj, se dispută luni seară, de la ora 21.00 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV).