FCSB va juca în play-off-ul UEL

Fotbal / UEFA Europa League, turul al treilea preliminar

Sport 15 August 2019 / 23:06 642 accesări
FCSB s-a impus în deplasare prin golul marcat de Panţîru (sursa foto: Facebook FCSB)

FCSB a obţinut calificare joi seară, în deplasare, în play-off-ul UEFA Europa League, în urma victoriei la limită, scor 1-0, din confruntarea cu Mlada Boleslav, din manşa secundă a celui de-al treilea tur preliminar al competiţiei. După 0-0 în tur, Panţîru a marcat golul victoriei în minutul 90+1, iar FCSB se pregăteşte acum pentru duelul cu echipa portugheză Vitoria Guimaraes. Manşa tur din play-off-ul UEL va avea loc la Giurgiu, la 22 august, iar returul este programat în deplasare, la 29 august.

În meciul din Cehia pentru FCSB (Vergil Andronache) au evoluat următorii jucători: A. Vlad - V. Creţu, Planic, I. Cristea, Soiledis - Vînă, O. Popescu, Oaidă - T. Moutinho (63 Panţîru), Fl. Tănase, Fl. Coman.

U. CRAIOVA, REMIZĂ DE PALMARES LA ATENA

În schimb, Universitatea Craiova a ratat prezenţa în play-off-ul UEFA Europa League, chiar dacă a remizat joi seară, în deplasare, 1-1 cu AEK. Gazdele au deschis scorul prin Mantalos, în minutul 26, iar pentru Universitatea a înscris Ivanov, în minutul 63. Înfrângerea din tur, scor 0-2, s-a dovedit decisivă pentru formaţia olteană, echipa greacă obţinînd calificarea.

Au evoluat pentru U. Craiova (antrenor Corneliu Papură): Pigliacelli - Martic, Acka, Kelic, Bancu - Ivanov (80 V. Constantin), Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, M. Roman II (63 Fortes), Ov. Mihăilă (66 Vătăjelu).